Prediyabetik hastalarda iskemik modifiye albümin düzeyleri ve bu düzeylerin diğer metabolik sendrom komponentleri ile korelasyonu
  1. Tez No: 452373
  2. Yazar: DERYA AKARKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYET YILMAZ YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Glukoz intoleransı olan hastalarda iskemik modifiye albümin (İMA) düzeyleri bakılarak iskemiye yatkınlığın araştırılması ve İMA düzeyleri ile diğer metabolik sendrom komponentleri arasında korelasyon olup olmadığının belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015 ile Temmuz 2015 tarihleri arasında Dahiliye ve Endokrinoloji polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü, tetkiklerinde prediyabetik olduğu saptanan 50 kişilik hasta grubu ve prediyabetik olmadığı saptanan 32 kişilik kontrol grubu katıldı. Katılanlardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formları alındı ve çalışma prospektif olarak yapıldı. Hasta ve kontrol grubunun cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, boy, VKİ, transvers bel çevresi, sigara kullanımı öyküsü kaydedildi. Hastaların, AKŞ, HDL, LDL, TG, açlık insülin düzeyleri bakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan İMA çalışılması için venöz kan örneği jelli düz biyokimya tüplerine alındı. Ölçümler Biyokimya Laboratuvarı'nda Shimadzu UVmini-1240 spektrofotometre cihazı ile yapıldı. İstatiksel analiz için SPSS 22 programı kullanıldı. Bağımsız grup karşılaştırmalarında student t-test karşılaştırma testi olarak kullanıldı. İkili grup karşılaştırmalarında Ki-Kare testi kullanıldı. Korelasyonlar için Pearson testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş dağılımı benzerdi, istatistiki anlamlı fark saptanmadı (p=0,76). Tüm grupların yaş ortalamalarının 52,28±11,36 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the ischemic modified albümin (IMA) levels in patients who have glucose intolarence with the patients who have normal fasting glucose levels and investigate the correlation of IMA levels with metabolic sydrome parameters. METHODS From January 2015 to July 2015, 50 patients who applied to Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics and were diagnosed as prediabetes , and 32 patients who had normal fasting glucose levels were included in the study. Gender, weight, height, BMI, waist circumference, IMA, FBG, HDL, LDL, TG and fasting insulin levels of the patients were recorded. Shimadzu UVmini-1240 Spectrophotometer were used to measure the IMA levels. Student-t test and chi-square were used to compare means of the groups and distribution of the nominal variables. Pearson correlation test, univariate and multivariate analysis were used to determine intervariable relations. RESULTS No significant differences were detected from the aspects of gender and age between groups (p=0,76 – 0.608). LDL- cholesterol and total cholesterol levels were similar between groups (p=0,619, p=0,335 respectively).