Tam kat cilt defektlerinde trombositten zengin fibrin membran kullanımının yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect on wound healing that using platelet rich fibrin membran on full thickness skin defect
  1. Tez No: 452406
  2. Yazar: ÇAĞATAY FALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yara iyileşmesi plastik cerrahinin temel ilgi alanlarından biridir. Yara iyileşmesiyle alakalı bu zamana kadar defalarca çalışma yapılmıştır. Bizde yaptığımız çalışmada daha önce yara iyileşmesinde kullanılmamış bir otolog doku denedik. 10 adet new zelland beyaz tavşanı üzerinden gerçekleştirdiğimiz çalışmada hayvanların sırtına 2'şer adet cilt defekti oluşturduk. Oluşturduğumuz doku defektinin bir tanesine hayvanın kendi kanından elde ettiğimiz trombositten zengin fibrin membran kullandık. Diğer defekt sf ile pansuman yapıldı. Tzf-m'nın yara iyileşmesini ne kadar arttırdığını amaçladık. Her defektten 3.gün 7.gün ve 10.gün tam kat biyopsi alındı. Ayrıca 3.gün 7.gün ve 10.gün her doku defektinin fotoğrafları çekildi. Biyopsiler histoplatolojik olarak patolog eşliğinde skorlanarak SPSS ile değernlendirildi. Ayrıca fotoğraflardaki tzf-m konulmuş alan ile sf ile pansuman yapılmış alanlar arasındaki alan farkı ve küçülme oranı hesaplanarak SPSS ile değerlendirildi. Yapılan sonuçlar doğrultusunda tzf-m kullanımının yara iyileşmesini hızlandırdığını, daha hızlı bir şekilde defekti küçülttüğünü, daha az skarla iyileşme sağladığını epitelizasyon hızını arttırdığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a fundamental issue for plastic surgery. A lot of studies have been conducted regarding wound healing. We have tried autologous tissue for wound healing in our study, which has not been tried before in our study. 10 new zelland rabbit we used in a study. In this study, 2 tissue defects for each rabbit were made. We used platelet rich fibrin membrane that we obtained from the rabbits' own blood on one of the defects. The other defect we made by gauze dressing and was changed every day. We aimed, in our study, the enhancement of wound healing by using prf-m on tissue defect. We obtained full thickness biopsies on 3rd day 7th day and 10th dayfor each of the defects. We also took a picture of each defect on 3rd, 7th and 10th days. All the biopsies were scorred with a pathologist and assesed on SPSS. At the same time, the difference between gauze dressing defect and prf-m using defect areas and reduction ratios were calculated and assessed with SPSS. Finally, we found that prf-m enhanced wound healing, provided faster reducing of the wound defect area, provided less scar formation of wound and enhanced epitalization speed of the wound.