Acil serviste kronik obstrüktif akciğer hastalarından alınan arterial kan gazında karboksihemoglobin ve methemoglobin düzeyinin prognostik etkisi
The prognostic effect of carboxyhemoglobin and methemoglobin levels in the arterial blood gas i̇n chronic obstructive pulmonary disease patients who admi̇tted to emergency service
  1. Tez No: 452415
  2. Yazar: KEMAL BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan takip ve tedavisi özen gerektiren bir hastalıktır. Bu çalışmada acil serviste kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı olan hastalarda karboksihemoglobin ve methemoglobim düzeyinin prognoz üzerine etkisi araştırılması amaçlandı. Acil serviste kronik obstrüktif akciğer hastalarından alınan Arterial kan gazında karboksihemoglobin ve methemoglobin düzeyinin kronik obstrüktif akciğer hastalğının ağırlığını yansıtıp yansıtmadığını ,hastaneye yatışı, tekrarlayan yatışı ve mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Acil servise Ocak 2016-Haziran 2016 tarihlerinde kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenme şikayeti ile başvuran ve Arter kan gazı ile değerlendirilen hastalarda Karboksihemoglobin ve methemoglobin düzeyinin kronik obstrüktif akciğer hastalığının ağırlığını yansıtıp yansıtmadığını ,hastaneye yatışı, tekrarlayan yatışı ve mortalite ile ilişkisini retrospektif olarak incelenmesi planlanlandı.Hastanemizin kan gazı cihazında rutin olarak karboksihemoglobin ,methemoglobin ve laktat değerlerine bakılmaktadır.Rutin olarak bakılan bu verileri çalışmamızda değerlendirildi. Çalışmaya 18 yaşından büyük bilinen kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı olan ve arter kan gazı ile değerlendirilen hastaların dahil edilmesi planlandı. Hastaların başvuru anında eşlik eden ek hastalık hikayesi ve WBC, Nötrofil%, Lenfosit%, Hemoglobin , üre, Kreatinin,troponin I, CRP, prokalsitonin değerlerini kayıt altına alınması planlanladık.Kan gazında Ph, oksijen satürasyonu, PCO2, PO2 , HCO3,Laktat, BE, COHb ve MetHb değerleri kayıt altına alınacak.Hastanın hastaneye yatıp yatmadığı, yoğun bakım ihtiyacı, mekanik ventilatör ihtiyacı, hastane içi mortalite, pnömonisinin olup olmadığı kayıtlardan taranacak. Ayrıca taburcu olduktan sonra 6 . ayda hastaneye tekrar başvurup başvurmadığı hastane kayıtları ve telefon ile iletişim kurularak öğrenildi. Bulgular: Araşrıtma kapsamında 206'sı erkek, 62'si kadın olmak üzere 268 hastanın verileri değerlendirildi.18 yaş altı hastalar, gebeler, aktif malignitesi olanlar çalışmaya dahil edilmedi.Hastaların öz geçmişi, laboratuar bulguları (hemoglobin, trombosit, üre, kreatinin, pH, pCO2, pO2, HCO3, methemoglobin, karboksihemoglobin, laktat, CRP, prokalsitonin, troponin I değerleri) hesaplanmış veriler kayıt altına alındı. Çalışmamızda KOAH hastalarında MetHb,COHb,Laktat düzeyi ile 6 aylık mortalite arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu.CRP, Troponin I, Üre ve pCO2 değerlerindeki yükseklik ile yoğun bakıma yatış arasında anlamlı fark tespit edildi.Anemi ve yaş ile 6 aylık mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç:Sonuç olarak kronik obstrüktif akciğer hastalarında acil servise başvuru anındaki MetHb ve COHb düzeyinin prognoz ve mortalite tahmininde kullanılabilirlikten uzak olduğu görülmektedir. Diğer yandan acil servise başvuru anında CRP, Troponin I, Üre ve pCO2 düzeyinin yoğun bakıma yatış ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Anemisi ve ileri yaşı olan kronik obstrüktif akciğer hastalarının 6 aylık mortalitesi yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic obstructive pulmonary disease is a disease with high mortality and morbidity and requires careful follow-up and treatment. In this study, we aimed to investigate the effect of carboxyhemoglobin and methemoglobim levels on prognosis in patients with chronic obstructive pulmonary disease. We aimed to investigate whether the carboxyhemoglobin and methemoglobin levels reflect severity of chronic obstructive pulmonary disease in arterial blood gases and whether there is any association with hospital admission, recurrent admission and mortality. Material and method : This is a retrospective study conducted in Konya Education and Research Hospital between january 2016 and june 2016. In this study we aimed to investigate whether the carboxyhemoglobin and methemoglobin levels reflect severity of chronic obstructive pulmonary disease in arterial blood gases and whether there is any association with hospital admission, recurrent admission and mortality. Carboxyhemoglobin, methemoglobin and lactate levels were routinely measured in hospitals blood gas device. We used this routine datas in our study. Patients with following criterias were included in study : Patients with known chronic obstructive pulmonary disease , patients older than 18 years old and patient and who have blood gas measurement. Patients' accompanying diseases and WBC, Neutrophil%, Lymphocyte%, Hemoglobin, urea, Creatinine, troponin I, CRP, procalcitonin values evaluated in study. PCO2, PO2 , HCO3,Laktat, BE, COHb ve MetHb values were recorded in arterial blood gas measurements. Patients' hospital records , intensive care requirement , mechanical ventilation requirement, in hospital mortality , history of pneumonia were scanned from records. Also 6. month hospital admission after discharge were evaluated with hospital records and mobile phone communication. Results: Totaly 268 patients, 206 male and 62 female, were evaluated in this study. Patients with following criterias were excluded in study :Patients under 18 years old , patients with pregnancy , patients with active malignency. Patients' history and laboratory values(Hemoglobin, thrombocyte, urea, creatinine, pH, pCO2, pO2, HCO3, methemoglobinini, carboxyhemoglobinini, lactate, CRP, procalcitonin, troponin I) were recorded. There was no statistically significant difference between MetHb, COHb ,Lactate levels and 6. month mortality in patient with chronic obstructive pulmonary disease. Significant differences were determined between elevation of CRP, Troponin I, Urea and pCO2 levels and intensive care admission. Significant differences were determined between anemia and 6. month mortality. Conclusion :MetHb and COHb levels are far from being useful in predicting prognosis and mortality in emergency department admissions in chronic obstructive pulmonary disease patients. On the other hand we determined that CRP, troponin I, urea and pCO2 levels are associated with intensive care requirement at the time of admission to emergency service. Chronic obstructive pulmonary disease patients with advanced age and anemia have higher 6 month mortality.