Acil servise nefes darlığı ile başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda oxymask® ile hazneli basit oksijen maskesinin kan gazı değerleri üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of oxymask® and simple oxygen mask with reservoir on blood gas values in patients with chronic obstructive pulmonary disease presenting to the emergency department with shortness of breath
  1. Tez No: 645836
  2. Yazar: TUĞBA SANALP MENEKŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamız ile acil servise nefes darlığı ile başvuran KOAH atak tanısı olan hastalarda, difüzör maske (Oxymask®) ile hazneli basit oksijen maskesinin kan gazı değerleri üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza nefes darlığı şikayeti ile acil servise başvuran hastalar arasından dışlama kriterleri uygulandıktan sonra geriye kalan hastalar dahil edildi. Çalışmamızda randomizasyona uygun şekilde bir gruba difüzör maske, diğer gruba hazneli basit oksijen maskesi ile tedavi uygulanmıştır. KOAH atak tedavisi öncesi ve sonrasında hastalardan alınan arteriyel kan gazı örnekleri karşılaştırıldı. Kan gazı parametreleri arasından pH, SO2, COHB, MetHb, laktat, HCO3, SBE, PCO2 ve PO2 değerleri değerlendirmeye tabi tutuldu. Ek olarak hastaların KOAH atak tedavisi esnasında kullanılan maske türleri, demografik özellikleri, vital bulguları, kronik hastalıkları, kliniğe yatış durumları, şikayet başlangıç saati, sigara kullanma öyküsü, biomass maruziyet öyküsü ve evde oksijen konsantratörü kullanıp kullanmadığı kayıt altına alındı. Elde edilen veriler IBM SPSS 20 istatistik programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamız dışlanma kriterleri uygulandıktan sonra 213 hasta ile tamamlandı. Bu hastalardan 93'üne difüzör maskeyle ve 120'sine hazneli basit oksijen maskesiyle inhaler tedavi verildi. Çalışmamıza katılan hastaların 140'ı erkek cinsiyetteyken 73'ü kadın cinsiyetteydi. Hastaların yaş ortalaması 64,39 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Comparison of Efficacy of Oxymask® and Simple Oxygen Mask with Reservoir on Blood Gas Values in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease Presenting to the Emergency Department with Shortness of Breath Objective: In our study, we aimed to compare the effectiveness of diffuser mask (Oxymask®) and simple oxygen mask with reservoir on blood gas values in patients with COPD attack presenting to the emergency department with shortness of breath. Material and Method: Our research is a prospective study conducted in the Emergency Service of the Atatürk University Medical Faculty Hospital. Patients who were admitted to the emergency department with the complaint of shortness of breath were included in the study after the exclusion criteria were applied. In our study, a diffuser mask was applied to one group in accordance with randomization and the simple oxygen mask with a reservoir was applied to the other group. Arterial blood gas samples taken from patients before and after COPD attack treatment were compared. Among the blood gas parameters, pH, SO2, COHB, MetHb, lactate, HCO3, SBE, PCO2 and PO2 values were evaluated. In addition, patients mask types used during COPD attack treatment, demographic features, vital signs, chronic diseases, clinical admission status, complaint start time, smoking history, biomass exposure history and whether they used oxygen concentrators at home were recorded. The data obtained were analyzed with IBM SPSS 20 statistics program. Findings: Our study was completed with 213 patients after the exclusion criteria were applied. Inhaler treatment was given to 93 of these patients with diffuser mask and 120 with simple oxygen mask with reservoir. While 140 of the patients who participated in our study were male, 73 were female. The average age of the patients was found to be 64,39.