Yeşil bina sertifika ölçütlerinin yeşil ergonomi açısından değerlendirilmesi
Assessment of green building certification criteria in terms of green ergonomics
- Tez No: 452416
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK, PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde yeşil ergonomi disiplinini içeren yeşil binaların sahip olması gereken özellikleri ortaya koyan bir sertifikasyon sistemi, başta ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya ve Japonya gibi pek çok ülkede bulunmaktadır. Ülkemizde ise henüz yeşil bina ölçütlerine yönelik bir sertifikasyon çalışması tamamlanmamıştır. Bu tez çalışmasında, dünyada yaygın kullanılan BREEAM ve LEED sertifikasyon sistemleri ile tasarım aşamasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü yeşil bina sertifikasyon sistemi ele alınarak bu sistemlerin ergonomi ile ilişkilendirilen ölçütlerinden yeşil binalar için bütünleşik ergonomik ölçütler elde edilmiştir. Bu ölçütler AHS yöntemi ile puanlandırılarak bir değerlendirme tablosu ortaya konmuştur. Bu değerlendirme tablosu ile bundan sonraki çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, a certification system which presents the necessary properties of the green buildings contain the discipline of green ergonomics is used in many countries such as US, UK, Germany, Australia and Japan. In Turkey, a study about green building system has not been completed yet. In this thesis, widely used in the world BREEAM and LEED certification systems and certification system in Turkey which is at the design stage are used at integrated ergonomic criteria for green buildings. After scoring with AHP of relative criteria, assessment grid is created. By this assessment grid to shed light on subsequent studies is intended.