Sosyal anksiyete bozukluğu'nun alt tiplerinde kişilik işlevi ve örgütlenme düzeyinin araştırılması
Investigation of personality functioning and organization level in social anxiety disorder subtypes
  1. Tez No: 452417
  2. Yazar: ARDA KAZIM DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE, DR. YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Sosyal anksiyete bozukluğu (SAB)'nda kişilik bozuklukları ve kişilik üzerine yapılmış çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Son tanı sisteminde yeni olarak ortaya konan kişilik işlevi düzeyi (KİD) kavramının bu bozuklukta ne derecede etkili olduğu; yine son tanı sisteminde önerilen hibrid yaklaşıma uygun kişilik örgütlenmesi (KÖ)'nin ne düzeyde olduğunun alt tip karşılaştırmaları üzerinden incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel tipte gerçekleştirilen çalışma Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Çalışma evreni Haziran 2015 ve Haziran 2016 tarihleri arasında ayaktan tedavi merkezinde takip edilen DSM-5'e göre SAB tanısı konan ardışık 47 katılımcıdan oluştu. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara sosyodemografik veri formu, sosyal anksiyete düzeylerini saptamak için Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAS), yaşam kalitelerinde ve işlevselliklerindeki bozulmayı saptamak için Short Form-36 (SF-36), kişilik işlevi düzeyini değerlendirmek için Kişilik İşlev Düzeyi Ölçeği (KİDÖ) ve kişilik örgütlenmesini belirlemek için Erenköy Kişilik Örgütlenmesi Tanı Formu (ErKÖTF) ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: There are many studies on personality and personality disorders in Social Anxiety Disorder (SAD). The present study is aimed at investigating to what extend does the newly introduced concept of level of personality functioning (LOPF) effect this disorder and comparing level of hybrid approach appropriate personality organisation (PO) in different subtypes. Method: This cross-sectional study is conducted in Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The study population is consisted of 47 consecutive participants diagnosed with SAD according to DSM-5 who were followed in our outpatient clinic between June 2015 and June 2016. Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) in order to determine the level of social anxiety, Short Form-36 (SF-36) in order to assess the impairment in quality of life and functioning, Level of Personality Functioning Scale (LOPF) in order to evaluate the personality functioning level, Erenköy Personality Organisation Diagnosis Form (ErKÖTF) in order to determine personality organization and sociodemographic data form are administered to all participants.