Keratokonuslu hastaların birinci derece yakınlarında kornea topografi sonuçları ve normal populasyonla karşılaştırması
Results of parameteres obtained by corneal topography in the subjects who are first degree relatives of cases with keratoconus and comparison with normal population
- Tez No: 452434
- Danışmanlar: UZMAN YUSUF KOÇLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Keratokonuslu Hastaların Birinci Derecen Hasta Yakınlarında Korneal Topografi Analiz Sonuçları ve Normal Popülasyon ile Karşılaştırılması Amaç: Keratokonus (KK) teşhisli hastaların birinci dereceden yakınlarında korneal topografi analiz sonuçlarını sunmak ve normal popülasyon ile karşılaştırmak amaçlandı. Yöntem ve gereçler: Bu prospektif çalışmaya Haziran 2015 ve Haziran 2016 tarihleri arasında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Kornea Biriminde 56 KK hasta yakının 108 gözü ve normal popülasyondan 48 kişinin 96 gözü çalışmaya dahil edildi. Guruplar ikiye ayrıldı. Grup 1, birinci dereceden KK hasta yakınları, grup 2 ise normal popülasyon olarak değerlendirildi. Tüm olguların Pentacam ön segment analiz sistemi ile kornea ve ön segment parametreleri araştırıldı ve gruplar arasındaki farklar değerlendirildi. Bulgular: Grup 1 ve grup 2 arasında anlamlı ölçüde farklılıklar saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Results of Parameteres Obtained by Corneal Topography In The Subjects Who Are First Degree Relatives of Cases With Keratoconus and Comparison With Normal Population Purpose: It was aimed to present and compare the parameteres obtained by corneal topography in subjects being relatives of patients with keratoconus and normal population. Materials and methods: Between June 2015 and June 2016, 108 eyes of 56 KC patient relatives and 96 eyes of 48 normal population included in this study in Adana Numune Education and Research Hospital Eye Disease Clinic Cornea Unit. All of the subjects parameteres were eveluated with pentacam. Subjects were divided into 2 groups.Group 1, included keratoconus patients relatives and group 2 included normal population. To eliminate operator dependent variables, automatic release mode was used. All measurements were obtained by the same examiner. Results: Topographic parameters were significantly different between both groups. İn group 1anterior corneal astigmatizm was significantly increase when compared with group 2. Group 1 showed significant thinning of corneal thickness parameters. The KC incidence was found to be 11% in group 1. There was no KC in group 2.