Farklı protokolde excımer lazer yöntemleri ile kombine yapılan kornea kollajen çapraz bağlama tedavilerinin görsel ve topografik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of visual and topographic results of corneal collagen cross-linking treatments combined with excimer laser methods in different protocols
  1. Tez No: 515284
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Keratokonus progresif seyirli, ektatik korneal bir hastalıktır. Görme rehabilitasyonu için birçok tedavi uygulanmakla birlikte, hastalığın stabilizasyonu için güncel tek yaklaşım olan kornea kollajen çapraz bağlama (KKÇB) tedavisi giderek yaygınlaşmıştır. Daha düzgün kornea yüzeyi elde etme ve keratometri, refraktif parametrelerde daha çok düzelme sağlayarak görme kazanımını artırmak için excimer lazer ile kombine KKÇB tedavileri iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada sadece hızlandırılmış KKÇB tedavisi ile farklı excimer lazer yöntemleri ile kombine uygulanan hızlandırılmış KKÇB tedavilerinin sonuçlarını aynı çalışmada değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 2014–2017 yılları arasında progresif keratokonus nedeniyle hızlandırılmış kornea kollajen çapraz bağlama (HKKÇB) tedavisi uygulanan hastaların dosyalarını ve topografilerini retrospektif olarak inceledik. Çalışmaya 18 mW/cm2 HKKÇB tedavisi uygulanan 238 hastanın 268 gözü dahil edildi. Hastalar yapılan işleme göre sadece HKKÇB (Grup1 n=66), fototerapotik keratektomi (PTK)+HKKÇB (Grup2 n=66), fotorefraktif keratektomi (PRK)+HKKÇB (Grup3 n=69), PTK+PRK+HKKÇB (Grup4 n=67) olarak dört grup içerisinde değerlendirildi. Preoperatif, postoperatif birinci, üçüncü, altıncı ve on ikinci ay takiplerdeki görme düzeyleri, refraksiyonları ve korneal topografileri değerlendirildi. Hastaların ortalama takip süresi 11.29 ay olup başlangıç görme, refraksiyon ve keratometri değerlerinde gruplar arasında fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Keratoconus is a progressive, ectatic corneal disease. With many treatments for visual rehabilitation, corneal collagen cross-linking (CXL) therapy, which is the only current approach for stabilizing the disease, has become increasingly widespread. In order to obtain a smoother corneal surface and to increase visual acuity by providing more improvement in keratometry and refractive parameters, the treatment of CXL combined with an excimer laser is a good option. In this study, we aimed to evaluate the results of accelerated CXL treatment combined with different excimer laser methods and accelerated CXL alone treatments in the same study. We retrospectively reviewed the files and topographies of patients who underwent accelerated corneal collagen cross-linking (ACXL) treatment for progressive keratoconus between 2014 and 2017. 268 eyes of 238 patients who received 18 mW / cm2 ACXL treatment were included in this study. According to the procedure; patients were evaluated in four groups, which are namely ACXL (group1 n=66), phototherapeutic keratectomy (PTK) + ACXL (group2 n=66), photorefractive keratectomy (PRK) + ACXL (group3 n=69) , PTK + PRK + ACXL (group4 n=67). Visual acuity, refraction and corneal topography were evaluated in preoperative, postoperative 1st, 3rd, 6th and 12th month. The mean follow-up period of the patients was 11.29 months and there was no difference between initial visual acuity, refraction and keratometry values.