Androgenetik alopesi tanılı hastalarda PRP uygulamasının intradermal noktalama enjeksiyonu ile dermapen aracılı mikroiğneleme olarak uygulanmasının klinik bulgular ve trıchoscan ile karşılaştırılması
Comparison of PRP application with intradermal point by point injection and dermapen mediated microneedling with clinical findings and trichoscan in patients diagnosed with androgenetic alopecia
- Tez No: 681353
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Androgenetik Alopesi; androjenlerin ve genetik yatkınlığın etkisiyle ortaya çıkan ilerleyici bir saç dökülmesi hastalığıdır. Saç seyrelmesi ve saç dökülmesi kişilerin özgüven ve benlik imajını sanılandan daha çok etkilemektedir. Bu hastalarda mevcut kısıtlı medikal tedavilere ek olarak PRP tedavisi kullanılmaktadır. Ancak literatürde PRP tedavisinin uygulama yöntemi için standardizasyon eksikliği söz konusudur. PRP tedavisinin etkinliğini göstermek için objektif verilerle saç analiz parametrelerinin ortaya konulduğu çalışma sayısı da oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada AGA hastalarında PRP tedavisinin Trichoscan verileri ile etkinliğininin gösterilmesi ve dermapen aracılı mikroiğneleme ile noktalama tekniği ile manuel enjeksiyon uygulama yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 18-55 yaş arası. Norwood-Hamilton Evre II-V arası değişen 62 erkek AGA hastası ile yapılmıştır. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrılıp bir gruba otomatik iğneleme yapan elektrikli bir cihaz olan dermapen ile mikroiğneleme, diğer gruba ise 30 gauge iğne ile noktalama tekniğiyle manuel enjeksiyon halinde yapılmıştır. Olguların sosyodemografik özellikleri, aile öyküleri, ilaç kullanımı, saç çekme test sonuçları, trombosit değerleri kaydedildi. İlk tedaviden önce her hastaya Trichoscan saç analiz değerlendirmesi yapıldı. 2 hafta aralıklarla 3 seans ve son seanstan 1 ay sonra dördüncü seans olmak üzere toplam 4 seans PRP tedavisi yapıldı. Son seanstan önce tekrar Trichoscan değerlendirmeleri, saç çekme testi, PGA ve PAGA memnniyet skor değerlendirmeleri kaydedildi Bulgular: Olguların yaş ortalaması 33.13±6.36 dı. Norwood- Hamilton evrelemesine göre en çok %46 (29) ile Evre III saptandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of PRP Application with Intradermal Point by Point Injection and Dermapen Mediated Microneedling with Clinical Findings and Trichoscan in Patients Diagnosed with Androgenetic Alopecia Objective: Androgenetic Alopecia; It is a progressive hair loss disease that occurs with the effect of androgens and genetic predisposition. Hair thinning and hair loss affect people's self-confidence and self-image more than is thought. In these patients, PRP treatment is used in addition to the limited medical treatments available. However, there is a lack of standardization for the application method of PRP treatment in the literature. The number of studies in which objective data and hair analysis parameters were revealed to demonstrate the effectiveness of PRP treatment is also very limited. In this study, it was aimed to show the efficacy of PRP treatment with Trichoscan data in AGA patients and to compare dermapen-mediated microneedling and point by point technique injection application methods. Materials and Methods: The study was conducted with 62 male AGA patients, aged between 18-55 years, who applied to İnönü University Faculty of Medicine, Department of Dermatology, and ranged from Norwood-Hamilton Stage II-V. The patients were randomly divided into 2 groups and one group was given microneedling with a dermapen, an electrical device that makes automatic needling, and the other group was given manual injection with point by point technique with a 30 gauge needle. Sociodemographic characteristics, family histories, drug use, hair pulling test results, and platelet values were recorded. Before the first treatment, each patient underwent a Trichoscan hair analysis evaluation. A total of 4 sessions of PRP treatment were performed, as 3 sessions at 2-week intervals and the fourth session 1 month after the last session. Trichoscan evaluations, hair pull test, PGA and PAGA satisfaction score evaluations were recorded before the last session. Results: The mean age of the cases was 33.13±6.36. According to Norwood-Hamilton staging, Stage III was detected with the highest rate of 46% (29).