Asetabulum kırıklı hastaların cerrahi tedavisnin klinik ve radyolojik sonuçları
Acetabular fracture clinical and radiological results of surgical treatment of patients
  1. Tez No: 452516
  2. Yazar: METİN YAPTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, asetabulum kırığı sonucu hastanemize başvuran hastalarda uyguladığımız cerrahi tedavi sonucu elde edilen klinik ve radyolojik bulguları literatür sonuçlarına göre karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde asetabulum kırığı nedeni ile cerrahi uygulanan 17 hastanın klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Cerrahi olarak tedavi edilen 17 hasta ortalama 14 ay takip edildi. Cerrahi öncesi hastaların hepsi Letournel ve Juddet'e göre kırık sınıflamasına tabi tutuldu. Hastalar ilk postop dönemde ve 12. Ay sonundaki kontrollerinde klinik olarak Modifiye Merle D'Aubigne değerlendirme ölçeği'ne göre ve radyolojik olarak da Matta ya göre değerlendirildi. Toplam hastalarımızın 12 si erkek (%70) 5 i bayandı (%30). Tüm hastalarımızın yaş ortalaması 36.3, en genç hastamızın yaşı 15 iken en yaşlı hastamızın yaşı 78 idi. 9 hastamızda sağ asetabuler kırık var iken 8 hastamızın sol asetabular bölgesinde kırık vardı. Hastaların 10 u araç içi trafik kazası, 1 i ateşli silah yaralanması, 3 ü araç dışı trafik kazası, 1 i yüksekten düşme ve 2 si motorsiklet kazası nedeni ile hastanemize başvurdu. Hastaların 7 sinde acile ilk başvuru anında posterior kalça çıkığı mevcuttu. Hastalarımızın postop takiplerinde hiçbirinde siyatik sinir paralizi saptanmadı.Cerrahi uyguladığımız 17 hastanın 3 ünde yüzeyel enfeksiyon bulguları saptandı. Sadece 1 olguda derin enfeksiyon bulguları saptandı. . Hastalarımızın takiplerinde hiçbirinde heterotrofik ossifikasyon saptanmadı. Postop erken dönemde Mattanın krtiterlerine göre redüksiyon 5 hastada anatomik, 10 hastada kabul edilebilir aralıkta, 2 hasta da kötü olarak değerlendirildi. Sonuç: Hastaların postop en son kontrollerinde radyolojik olarak Matta ya göre hastaların 8 i mükemmel, 4 hastamız iyi, 2 hastamız orta, 3 hastamız kötü olarak değerlendirildi. Klinik olarak Matta'nın, Merle d'Aubigne ve Postel kriterleri ne göre değerlendirmede ise 8 hastamiz mükemmel, 4 hastamiz iyi, 4 hastamiz orta ve 1 hastamiz kötü olarak değerlendirildi. Klinik sonuçlar artikuler redüksiyonun kalitesiyle ilişkilidir. Mükemmel klinik sonuç elde edebilmek için anatomik redüksiyonun şart olduğu görüldü. Anahtar Kelime: asetabulum, letournel judet, heterotropik ossifikasyon
Özet (Çeviri)
Methods: Clinical and radiological outcomes from 17 patients who underwent surgery in Harran University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinic for acetabular fractures were evaluated. Surgically treated 17 patients were followed up for a mean of 14 months. All patients were subjected to fracture restriction on Letournel and Juddet before surgery.Patients were evaluated clinically according to modified Merle D'Aubigne and radiologically according to Matta at the end of the first postoperative period and 12th month check-up sessions. 12 of our total patients were male (70%) 5 of them were women (30%).The average age of all our patients was 36.3 , the youngest patient being 15 while the oldest patient was 78.While there were 9 patients having right acetabular fracture, 8 patients had left acetabular fracture.10 of our patients were admitted to our hospital because of car accidents, 1 with gunshot wounds, 3 were non-vehicle traffic accidents , 1 for fall from height and 2 were because of motorcycle accidents. 7 patients had posterior hip dislocation at the initial admission.Sciatic nerve palsy was not detected in any of the patients the postoperative follow-up. 3 of 17 patients we performed surgery revealed signs of superficial infection. Deep signs of infection were detected in only one patient. Heterotrophic ossification was not detected in any of our patients during the follow-up sessions. During early postoperative period, according to Matt's criteria the reduction was anatomical in 5 patients, within acceptable range in 10 patients, and 2 patients were evaluated as bad Conclusion: In the latest postoperative controls of patients, radiological findings according to Matthew 8 patients were evaluated as excellent, of our patients as good, 2 patients moderate, and 3 of our patients were evaluated as bad. Clinically, according to Matta, Merle D'Aubigne and Postel criteria eight patients were evaluated as excellent, 4 patients as good, 4 moderate and 1 patient was evaluated as bad. Clinical outcomes are associated with articular quality reduction. Anatomic reduction was found to be essential to achieve excellent clinical results. Keyword: acetabulum, letournel judet, heterotropic ossificaiton