Preeklampsili gebelerde sol ventrikül fonksiyonlarının 'speckle tracking' ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular function in peeclamptic pregnant women using 'speckle tracking' echocardiography
  1. Tez No: 452549
  2. Yazar: ASHOK PAUDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT TİGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Preeklampsi afterload ve preload artışının birlikte seyrettiği, uç organ hasarının eşlik ettiği, maternal ve fetal mortalite ve mobiditenin normal gebelere oranla yüksek seyrettiği bir klinik sendromdur. Preeklampsi tanı kriterlerinde yer alan uç organ hasarında kardiyak hasar ile ilgili herhangi kriter bulunmamaktadır. Preeklampsili gebelerde konvansiyonel ekokardiyografi ile bakılan ejeksiyon fraksiyonunda negatif etkilenme gözlenmemiştir. Çalışmamızın amacı ileri bir ekokardiyografik yöntem olan“speckle tracking”ekokardiyografi kullanılarak preeklampsili gebelerde sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. Metod: Çalışmamıza ardışık 55 preeklampsili gebe ile yaş ve gebelik haftası benzer 35 normal gebe dahil edilmiştir. Preeklampsi tanısı“American College of Obstetricians and Gynecologists”tarafından önerilen kriterlere göre konulmuştur. Tüm hastalara gebeliğin 20. haftasından sonra ve postpartum üç ve altıncı aylar arasında ekokardiyografik inceleme yapılmış, sol ventrikül fonksiyonları konvansiyonel ve“speckle tracking”ekokardiyografi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Doğum öncesinde sol ventriküler ejeksiyon fraksiyonu açısından preeklampsili gebeler ile kontrol grubu açısından fark izlenmemekle birlikte (%66,2 ± 3,2 'e karşılık %65,5 ± 3,6 p=0,377); sol ve sağ ventrikül“global longitudinal strain”(GLS) değerleri sağlıklı gebelere göre düşük saptandı (sırasıyla; %-18,0 ± 2,6 'e karşılık %-19,8 ± 2,1 p=0,001 ve %-26,7 ± 3,3 'e karşılık %-28,9 ± 3,3 p=0,002). Doğum sonrası preeklampsili gebelerde sol ventriküler GLS ve“global circumferential strain”(GCS) değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği (sırasıyla; %-18,0 ± 2,6 'e karşılık %-20,4 ± 2,4 p< 0,001 ve %-21,7 ± 3,2 'e karşılık %-23,6 ± 3,7 p< 0,001) ve kontrol grubuna benzer değerlere ulaştığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Preeclampsia is a maternal disorder of pregnancy characterized by concomitant increase in preload and afterload with end organ dysfunction. It is associated with increased maternal mortality and morbidity. Heart is not involved as a criterion for end organ damage in the diagnosis of preeclampsia. No difference has been shown in ejection fraction measured by conventional echocardiography between preeclamptic and normal pregnancy. The aim of our study is to determine left ventricular functions with speckle tracking echocardiography in preeclamptic patients. Methods: Fifty-five preeclamptic and 35 healthy pregnant women of the same race, similar age and gestational week were consecutively included in our study. The diagnosis of preeclampsia was based on the criteria proposed by the American College of Obstetricians and Gynecologists. All patients underwent echocardiographic examination after the 20th gestational week and at the postpartum 3rd–6th months and left ventricular functions were assessed by both conventional and speckle tracking echocardiography. Results: There was not any significant difference in prepartum left ventricular ejection fraction values between preeclamptic patients and controls (66.2±3.2% vs 65.5±3.6 p=0.377) while left and right ventricular global longitudinal strain (GLS) values were significantly lower in preeclamptic pateints (-18.0±2.6 vs -19.8±2.1% p=0.001 and -26.7±3.3% vs 28.9±3.3% p=0.002, respectively).