İntrakraniyal meningiomlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının histopatolojik verilerle korelasyonu
Correlation of diffusion weighted magnetic resonance imaging findings with histopatological data in intracranial meningiomas
- Tez No: 452548
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Meningiomlar 2.ci en sık rastlanan intrakranial tümörlerdir. Çoğunlukla Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre grade I patolojide olmakla birlikte grade II ve grade III tipleri de olan ekstraaksial yerleşimli tümörlerdir. Meningiomlar en sık rastlanan ekstraaksiyal tümörler olmakla birlikte tüm intrakraniyal tümörlerin yaklaşık %14-20' sini oluşturmaktadır. Bu tümörlerin grade II (%4.7-7) ve grade III (%1-2.8) tiplerine çok az rastlanır. Grade II ve grade III meningiomların tedavisi, rekürrens oranları ve uzun dönem prognozu grade I olanlardan belirgin farklılık gösterir. Bu nedenle preoperatif olarak meningiomun histolojik derecesinin ve bazı patolojik özelliklerinin bilinmesi tedavi yaklaşımını belirlemede, rekürrens oranlarını ve uzun dönem prognozu tahmin etmede önemlidir. Literatürde farklı görüntüleme yöntemlerinin tümör derecesi ve tümörün bazı patolojik özellikleri ile ilişkisini araştıran çok sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmada amaç Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntüleme bulgularının preoperatif olarak meningiomların histolojik derecesini tahmin etmede etkinliğini ve ADC değeri ile en önemli proliferasyon belirleyici indeks olan Ki-67 proliferasyon indeksi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2009-2016 yılları arasında Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsünde intrakranial meningiom nedeni ile opere edilen, histopatolojik sonucu meningiom olan, preoperatif konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapılmış 204 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. İki ardışık kesitte tümörün 6 ayrı lokalizasyonundan ROI değerleri ölçülerek ortalama ADC değeri hesaplandı. ROC eğrisi çizilerek düşük (grade I ) ve yüksek dereceli (grade II ve grade III ) tümör ayırımı için eşik ADC değeri hesaplandı. Ki-67 proliferasyon indeksi ile ADC değerlerinin korelasyonu araştırıldı. Düşük ve yüksek dereceli tümörlerde Ki-67 proliferasyon indeksi değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Düşük dereceli tümörler için ortalama ADC değerleri 826,670 ± 134,8mm2/s; yüksek dereceli tümörler için ortalama ADC değerleri 740,080 ± 149,117 mm2/s olarak hesaplandı. Grade I tümörü olan hastaların ADC değerleri, grade II veya III olan hastalara göre anlamlı olarak yüksekti. (p=0,000). Yüksek dereceli ve düşük dereceli meningiom ayırımı için için eşik ADC değeri 750,50 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Meningiomas are the second most common intracranial tumors. They are mostly grade I tumors according to World Health Organization classification, yet there are also grade II and III types. Meningiomas are %14-20 of all intracranial tumors and the most common extraaxial tumors. Grade II (%4,7-7) and grade III (%1-2,8) meningiomas are rare. Grade II and grade III tumors have different treatment, recurrence rate and long-term prognosis, as compared with grade I tumors. Therefore it is important to be aware of tumor features pre-operatively, for deciding treatment approach and presuming recurrence rate and long-term prognosis. There are few number of papers investigating the correlation of Diffusion-weighed MRI findings with histopathology and the results are conflicting. Purpose of this study is to investigate efficiency of DWI MRI to predict grade of meningiomas pre-operatively and the correlation between ADC values and Ki-67 proliferation index. MATERİAL-METHOD: 204 patients who had operation for intracranial meningioma between 2009-2016 and histopathologic results and pre-operatively conventional MRI and DWI at Marmara University Neurological Science Institute, evaluated retrospectively. Mean ADC (Apparent Diffusion Coefficient) values calculated by measuring six ROI's (Region of Interest) for two sequential slices. Treshold for low grade and high grade tumors calculated with ROC curve analysis. Correlation between Ki-67 proliferation index and ADC values investigated. ADC and Ki-67 proliferation index values compared between high grade and low grade III tumors. RESULTS: Mean ADC values for low grade tumors were 826,670 ± 134,8mm2/s; mean ADC values for high grade tumors were 740,080 ± 149,117 mm2/s. ADC values of grade I tumors were significantly higher than grade II or III tumors (p=0,000).