Farklı tip over kistlerinde laparoskopik kistektomi sonrasında overyan rezervin değerlendirilmesi
Evaluation of ovarian reserve after laparoscopic cystectomy in different types of ovarian cysts
- Tez No: 452578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ÖGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Over kistlerinin tedavisinde laparoskopik eksizyon kullanılması jinekolojik cerrahlar arasında gittikçe artan oranlarda kullanılan ve kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte bu cerrahi prosedürün rezidüel over parankimi üzerine olan yan etkileri konusundaki veriler henüz yeterli değildir. Bizim çalışmamızın amacı farklı tip over kistlerinde laparoskopik kistektomi sonrası over rezerv belirteçleri üzerine etkisini araştırmaktır. 15-45 yaş arası benign over kisti nedeniyle laparoskopik cerrahi geçiren 61 hasta ve over kisti nedenli takip edilen 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, menstruel siklusları düzenli seyreden, perimenapozal semptomları olmayan, herhangi bir endokrin patolojisi saptanmamış, ailesinde prematür over yetmezliği (POF) öyküsü olmayan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde menstrüel siklusun 3. günü kanda folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), östradiol (E2), anti-müllerien hormon (AMH), Kanser antijeni 125(CA 125) ve Kanser antijeni 19-9 (CA19-9) ölçümü yapıldı; transvajinal veya transabdominal ultrasonografi (USG) ile her iki overdeki toplam bazal antral folikül sayısı (AFS) bakıldı. Postoperatif 1. ve 6. ayda kontrole çağrılan hastalarda menstrüel siklusun 3. günü kanda FSH, LH, E2, AMH, CA125 ve CA19-9 tekrar bakıldı; transvajinal veya transabdominal USG ile de AFS tekrar değerlendirildi. Endometrioma nedenli opere edilen grupta AFS için istatistiksel bir azalma saptanırken AMH seviyelerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Laparoscpic excision in the treatment of ovarian cysts is used increasingly and accepted among gynecological surgeons. However, there is no adequate data of the side effects of this surgical procedure on the residuel ovarian parenchyma. The aim of our study is to determine the effects of laparoscopic ovarian cystectomy on the ovarian reserve parameters in different types of ovarian cysts. Sixty-one patients between the ages of 15-45 underwent laparoscopic surgery for benign ovarian cysts and 61 patients who were followed up for ovarian cysts were included in the study. Thirty patients who voluntarily accepted to participate in the study, with regular menstural periods, without premenopausal symptoms, did not have any endocrine pathology and did not have premature ovarian failure (POF) history were included in the study.Preoperative period on the 3rd day of menstruation FSH, LH, E2 AMH, CA 125,CA19-9 and were measured; also basal antral follicle in both ovaries were evaluated with transvaginal or transabdominal ultrasonography. Postoperative period on the 1st and 6th month, patients were called for control; hormone profile that includes FSH, LH, E2, AMH CA125 and CA19-9 were measured and AFS were counted by transvaginal or transabdominal ultrasonography on the 3rd day of menstruation. There was no statistically significant difference in AMH levels, however there was a statistically significant decrease in AFS in the group that operated for endometrioma.