Opere meme kanserli hastalarda cerrahi sınır yakınlığı/ pozitifliği üzerine etkili klinik ve patolojik parametreler
Clinical and pathologic parameters affecting positivite surgical margin / closesurgical margin in patients right breast cancer
- Tez No: 452579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malignitedir. Her yıl 1.2 milyondan fazlakadın meme kanseri tanısı almaktadır. Meme kanserli hastaların sağkalımı üzerine etkili pek çok klinikopatolojık parametre tanımlanmıştır. Tanımlanan prediktif ve prognostik faktörler sayesinde meme kanserinin etkin bir şekilde tedavisi mümkündür.Meme kanserinde yaşam süresini belirleyen en önemli klinikopatolojik faktörler arasında cerrahi sınır yakınlığı/pozitifliği yer almaktadır.Cerrahi sınır yakınlığı farklı çalışmalarda ''invaziv tümörün insizyon hattına 1 mm, 2 mm veya 5 mm'den daha yakın olması'' olarak tanımlanmış olup, lokal rekürrens üzerine en etkili parametrelerden biri olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana bilim Dalı, Tıbbi Onkoloji bilim dalına başvuran opere 418 kadın hastanın dosyaları temin edilerekklinik ve patolojik verileri incelendi. Ortalama yaş 49.86 (24-82) idi. Hastaların 311 (%74.4)'ine modifiye radikal mastektomi, 107 (%25.6)'sine meme koruyucu cerrahi operasyonu uygulanmıştı. Olguların 376 (%90)'sında cerrahi sınırı negatif (>1mm) iken, 42(%10) hastada cerrahi sınırı yakınlığı (≤1mm) tespit edildi.Cerrahi sınır yakınlığı ile tanı anındaki yaş,tümör çapı, grade, duktal karsinoma in situ, lobüler karsinoma in situ ve menopoz varlığı gibi değişkenler arasında istatistiksel anlamlı bir farklılıktespit edilemedi. Sağkalım üzerine etkili parametreler incelendiğinde tümör çapı, lenf nodu tutulumu ve evrenin hem hastalıksız sağkalım hemdegenel sağkalım üzerine istatistiksel anlamlı birer parametre olduğu saptandı.Cerrahi sınır yakın olgular ise sınır negatif olgulara göre daha uzun sağkalım verilerine sahip olmalarına rağmen istatistiksel anlamlılık tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy among women in the world. Every year more than 1.2 million women are diagnosed with breast cancer.There are many clinicopathological parameters identified on the survival of patients with breast cancer.Effective treatment of breast cancer is possible thanks to defined predictive and prognostic factors.The most important clinicopathologic factors determining the life span of breast cancer include surgical borderline / positivity.The surgical marginal proximity was defined as '' the invasive tumor was closer to the incision line than 1 mm, 2 mm or 5 mm '' in different studies,is considered to be one of the most effective parameters on local recurrence.In our study, clinical and pathological data of 418 female rıght breast cancer patients with Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine Department of İnternal Medicine, Department of Medical Oncology, were obtained. Mean of dıagnosis age was 49.86 (24-82) year.Modified radical mastectomy was performed in 311 (74.4%) of the patients and 107 (25.6%) of the patients underwent breast conserving surgery.In 376 (90%) of the cases, surgical margin was negative (> 1 mm), while surgical margin (≤1 mm) was found in 42 (10%) patients.There was no statistically significant difference between the surgical borderline and the age at diagnosis, tumor diameter, grade, ductal carcinoma in situ, lobular carcinoma in situ and menopausal status.When the effective parameters on survival were examined, it was determined that tumor diameter, lymph node involvement and universe were statistically significant parameters on both disease free survival and general survival.Statistical significance could not be determined even though surgical margins had longer survival than borderline negative cases.