Gebelerin doğuma hazır oluşluk, doğum korkusu ve bilinçli farkındalık düzeylerinin doğum şekli tercihlerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of pregnants preparation for labor, fear of labor and mindful awareness on preferance of delivery mode
  1. Tez No: 452596
  2. Yazar: DAMLA ŞAHİN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ÇAKMAKÇI ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı gebelerin doğum şekli tercihlerinde doğuma hazır oluşlukları, doğum korkuları ve bilinçli farkındalık düzeylerinin etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik kesitsel tipte planlandı. Araştırmanın evrenini Manisa Merkez ilçe aile sağlığı merkezlerine kayıtlı gebeler (N= 4881); örneklemini ise bu aile sağlığı merkezleri arasından kura ile seçilen 6 aile sağlığı merkezine kayıtlı, araştırmaya katılmaya gönüllü 363 gebe oluşturdu. Veriler“Gebe Tanıtım Formu”,“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği'nin ”Doğuma Hazır Oluş ve Doğum Korkusu“ alt ölçekleri ve ”Bilinçli Farkındalık Ölçeği" ile toplandı. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluk testi, tek değişkenli analizler ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Gebelerin yaş ortalamalarının 27,69±5,31 ve %56,7'sinin orta gelir grubunda olduğu, %25,3' ünün lise mezunu olduğu, %37,7' sinin sezaryen, %62,3'ünün ise normal doğum tercih ettiği, %39,4'ünün ilk gebeliği olduğu, %58,62'sının daha önce normal doğum yaptığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research was to examine the effect of pregnants preparation for labor, fear of labor and mindful awareness levels on their preferance of delivery mode. Method: This research was planned as analytic cross-sectional study. The universe of the study consisteded of pregnants who were enrolled in Manisa Central district family health centers and the sample of the research consisted of 363 pregnant women who were enrolled in six family health centers selected by draw from there and agreed to participate in the study voluntarily.The data were collected with the“Pregnant Introductory Form”,“Preparation for Labor and Fear of Labor Subscales”which were subscales of Prenatal Self-Evaluation Scale and“Mindful Awareness Scale”. In the analysis of the data, normal distribution suitability test, univariate analyzes and multiple logistic regression analysis were used. Results: It was found that the mean age of pregnant women were 27,69 ± 5,31 and 56,7% of them were in middle income group, 25,3% of them were high school graduates, 37,7% of them preferred cesarean section, 62,3% of them preferred normal labor, 39,4% of them were the first pregnancies, 58,62% have previously had normal labor.