Gestasyonel diyabetli kadınlarda yorgunluğun yaşam kalitesi üzerine etkisi
Influence of fatique to life quality on women without gestational diabetes
- Tez No: 452608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:GDM'li kadınların, ebeler ve sağlık profesyonelleri açısından diyabet yönetimlerinin sağlanmasında, yorgunluğun saptanması ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, GDM'li kadınların yaşadığı yorgunluğun yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, Manisa İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Turgutlu Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği ve Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran, yasal izinler ilgili kurumlardan alındıktan sonra Mart 2015 – Eylül 2015 tarihleri arasında, 80 gestasyonel diyabetli kadınla yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak sosyo-demografik bilgileri almak amacıyla literatür doğrultusunda hazırlanan 26 soruluk bir form, 9 sorudan oluşan likert tipi ''Yorgunluk Şiddet Ölçeği'', 40 sorudan oluşan likert tipi ''Yorgunluk Etki Ölçeği'' ve yaşam kalitesini değerlendirmek için likert tipi 8 maddeden oluşan ''EUROHIS-QOL- Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Anketi'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.00 for Windows programı kullanılmıştır. Verilen değerlendirilmesinde korelasyon, ANOVA, İndependite Simple T Testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular:Araştırmaya katılan GDM'li kadınların yaş ortalaması 30,30±4.84 (min:19, max:39) olarak belirlenmiştir. Kadınların %46,1'i ilköğretim mezunu, %83,8'i çalışmamaktadır. Kadınların %50,0'sinin ailesinde diyabet öyküsü olduğu, %5,0'inin gebelik öncesi diyabetinin olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Gestasyonel diyabetes mellitusun kadınlarda yorgunluğun yaşam kalitesi ile arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. GDM'li kadınlarda yorgunluk arttıkça yaşam kalitesinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: Providing management of diabetes, detecting their fatigue and assesement of life quality of women with GDM have great importance for health care providers and midwifes. In this study its aimed to examine the effect of fatigue of women with GDM to their life quality. Material and Method: This resarch is conducted between March 2015 – September 2015after obtaining the necessary regultory approvals from related institution, with 148 women with gestational diabeteswho were chosen by randomize sampling that given information and given approval which were applied to Policlinic of Internal Diseases and of Gynaecology of Turgutlu State Hospital that is attached to General Secretary of Manisa County Public Hospital Association of Turkey Public Hospital Institution of T.R. Ministry of Health. A form that prepared in the direction of literature which consists of 26 questions;likert style“fatigue intensify scale”which consists of 9 question; and likert style“fatigue impact scale”which consists of 40 question and ''EUROHIS-QOL – World Health Organisation Survey for Life Quality" that consists of likert scale 8 article to assess life qualityapplied as data collection tools for obtain socio-demografical informations. SPSS 15.00 for Windows program is applied for analyzing data. Corelasion, ANOVA, Independite Simple T Test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Tests were applied for assessing data. Findings:Average age of women with GDM who involved research is calculated as 30,30 ±4,84 (min:19, max:39) 46,1 % of women are primary school graduated, % 83,8 of women are unemployed. Family of 50,0 % of them have diabetes history, 5,0 % of them have pre-pregnancy diabetes. Result:In this study it's detected that Fatigue and Life Quality have negative and significant relationship on women with Gestational Diabetes Mellitus. Life quality decreases by increasing fatigue on women with GDM.