Tip 1 diyabetli kardeşi olan sağlıklı çocukların davranışlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigating the behaviours of healthy children who have A sibling with TYPE diabetes and affecting factors
  1. Tez No: 452609
  2. Yazar: HASRET YAĞMUR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu araştırma, Tip 1 Diyabetli kardeşi olan sağlıklı çocukların davranışlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: İlişkisel tarama ve analitik türde olan araştırma, üç hastanenin Çocuk Endokrin Polikliniklerinde kayıtlı Tip 1 Diyabetli çocukların anneleri (n=147) ve sağlıklı kardeşlerden (N=634) yaşları 7-18 arasında olan, herhangi bir kronik hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden n=147 sağlıklı kardeş ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında;“Çocuk ve Aile Tanıtım Formu”,“Kardeş Problemleri Anketi”,“Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme Ölçeği (SKDDÖ)-Kardeş ve Anne Formları”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama±standart sapma ve yüzde dağılımları, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlıklı kardeşlerin yaş ortalaması 12,30±3,4 olup, %54,4'ü kız, %53.1'i diyabet yönetimi konusunda eğitim aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was done with the aim of investigating the behaviours of healthy children who have a sibling with Type 1 diabetes and affecting factors. Material and Method: This relational screening and analytical research was carried out with the mothers (n=147) of Type 1 diabetic children who were registered in the Pediatric Endocrine Polyclinics of three hospitals and with the healthy siblings (N=634) who were between the ages of 7 and 18, who didn't have any chronic illnesses and accepted to take part in the research (n=147). Data collection tools were;“Child and Family Identification Form”,“Sibling Problems Questionnaire (KPA), ”Schaeffer Sibling Behavioral Assessment Scale (SKDDO) – Sibling Forms and Mother Forms". In the evaluation of the data; mean ± standart deviation (Mean±SD) and percentage distribution, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test and Chi-Square test were used. Findings: The average age of the healthy children included in the research was 12,30±3,4; 54,4% of them were females,and it was determined that 53,1% of them had training on diabetes management.