Event segmentation on autobiographical narratives
Otobiyografik anı metinlerinde olaylara ayırma
- Tez No: 452618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir film izlerken veya bir hikaye okurken, anlatılan olayları kavrayabilmek için karşılaştığımız bilgileri anlamlı birimlere böleriz. Bu sürece ?olaylara ayırma? adı verilir. Literatürde, otobiyografik bellekte bir olayı nelerin oluşturduğu tam olarak açıklığa kavuşmuş bir konu değildir. Bu sebeple, bu tezde otobiyografik anı metinlerinde olaylara ayırma sürecine yoğunlaştık. Üç farklı çalışma ile belirli kültürel eğilimlerin olaylara ayırma üzerindeki etkisini, olaylara ayırmanın bellekteki işlevsel rolünü ve metinlerde olaylara ayırmayı tetikleyen etkenleri araştırdık. İlk deneyde, bağımlı bir benlik kurgusu ve bu sebeple daha bütüncül bir düşünme yaklaşımı edinmeleri sağlanan katılımcılar, verilen metinlerde daha az olay algılama eğilimi gösterdiler. Bu bulgular, kültürel eğilimin olaylara ayırmadaki nedensel etkisini gösterdi. İkinci olarak, olaylara ayırmanın olay belleğindeki rolünü araştırdık. Olaylara ayırma ve bellek testi arasında 10 dakika veya 48 saat bıraktık. İki durumda da, başkaları tarafından anlatılmış anıları hatırlamaları istenen katılımcılar, olayları diğer kısımlara göre daha iyi hatırladılar. Son olarak, otobiyografik anı metinlerinde olaylara ayırmayı tetikleyen etkenleri araştırdık. Daha önce yürütülmüş olan olaylara ayırma çalışmalarındaki bulgular ile söylem kavrama alanındaki güncel teoriler, okuyucuların bir metinde birden fazla boyutu takip ettiğini gösteriyor. Gözlemlerimize göre, daha önceki çalışmalar tarafından önerilmiş faktörler (örn. karakter değişimi), otobiyografik anı metinleri üzerindeki olaylara ayırma süreçlerini açıklamakta yeterli olmamaktadır. Bu yüzden, yeni metin özellikleri (örn. anı hakkında arka plan bilgisi verilmesi) önerdik ve bu özelliklerin otobiyografik anıların olaylara ayrılmasında daha geçerli olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
When watching a movie or reading a story, we divide incoming information into meaningful units in order to understand the events depicted. This process is called ?event segmentation?. In the literature, it is not clear what constitutes an event in autobiographical memory. Therefore, in this thesis we focused on event segmentation on autobiographical narratives. We carried out three sets of studies to understand the effects of particular cultural styles on how events are segmented, event segmentation?s functional role in memory, and the factors that drive event segmentation. In the first experiment, participants primed to adapt a more interdependent self and thus a more holistic reasoning approach tended to perceive fewer events in narratives; a finding suggesting a causal role for cultural lens in event segmentation. Secondly, we investigated the role that event segmentation plays in event memory. We manipulated the duration between the event segmentation phase and the recall task to either be 10 minutes or 48 hours. Readers, who were asked to retrieve memories reported by others, recalled sections identified as events better than other sections in both cases. Finally, we investigated the factors that drive event segmentation in autobiographical narratives. Current theories of discourse comprehension and findings regarding event segmentation suggest that readers track multiple dimensions of the situation described in a narrative. We observed that previously suggested factors (e.g. change in character) were not sufficient to explain event segmentation on autobiographical narratives. Therefore, we suggested other narrative properties (e.g. start of background information), and showed them to be more relevant in event segmentation on autobiographical narratives.