Otizmli çocukların sosyal becerilerinin farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
The variables related to the social skills of children and youth with autism
  1. Tez No: 452644
  2. Yazar: ŞEYDA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLBİN SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6-17 yaş otizmli çocuk ve gençlerin sosyal becerilerini farklı değişkenler açısından değerlendirmektir. Araştırma, Otizm Sosyal Beceriler Profili (OSBP) kullanarak otizmli çocuk ve gençlerin sosyal becerilerinin çeşitli değişkenlere göre değişip değişmediğini araştıran nedensel-karşılaştırma çalışmasıdır. Araştırma sürecinde aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: 1. Otizmli çocuk ve gençlerin sosyal becerileri ne düzeydedir? 2. Otizmli çocuk ve gençlerin sosyal becerileri a) değerlendiren kişiye (anne-baba ya da öğretmen), çocuk ve gençlerin b) cinsiyetlerine, c) yaşlarına, d) eğitime başlama yaşlarına, e) engelden etkilenme düzeylerine f) tanılarına ve g) kardeşe sahip olmaya göre farklılaşmakta mıdır?Çalışma grubu Ankara, İstanbul ve İzmir'de yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara devam eden ve ulaşılabilen 6?17 yaş arası 208 otizmli çocuk ve gençten oluşmuştur. Araştırma verileri Bilgi Formu ve OSBP'nin anne-babalar ve öğretmenlerin doldurması yoluyla toplanmıştır.OSBP için yapılan geçerlik güvenirlik çalışmaları sonucunda ölçeğin Türkçe formunun faktör yapısının özgün ölçeğe benzediği ve otizmli çocuk ve gençlerin sosyal becerilerini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu görülmüştür. Analizler sonucunda, anne-babaların otizmli çocuk ve gençlere sosyal karşılıklılık, sosyal katılım/kaçınma alt ölçeklerinden öğretmenlerine oranla daha yüksek puan; ancak, zarar verici sosyal davranışlar alt ölçeğinde ve tüm ölçekte öğretmenlerine oranla daha düşük puan verdikleri görülmüştür. Bunun yanı sıra otizmli çocuk ve gençlerin OSBP ve alt ölçeklerinden aldıkları puanların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitime başlama yaşlarına ve kardeşe sahip olmaya göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Buna karşın, otizmli çocuk ve gençlerin OSBP ve alt ölçeklerinden aldıkları puanların engel derecesi ve tanılarına göre farklılaştığı görülmüştür. Buna göre yüksek işlevli (YİO) otizmli çocuk ve gençlerin düşük işlevli (DİO) olanlara göre OSBP'den ve tüm alt ölçeklerden daha yüksek puanlar aldıkları bulunmuştur. Ayrıca yaygın gelişimsel bozukluk (YGB) tanılı çocuk ve gençlerin OSBP, sosyal karşılıklılık ve sosyal katılım/kaçınma alt ölçeklerinden otizm tanısı almış olan çocuk ve gençlere oranla daha yüksek puanlar aldıkları görülmüştür.Araştırma bulguları var olan alanyazın ve otizmli çocukların devam ettikleri kurumların eğitim programlarının içeriği çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the variables related to the social skills of children with autism who were 6?17 years old. The research design of this study is causal-comparative model in which whether the social skills of the children and youth with autism differentiate according to different variables is investigated. Throughout the research we tried to answer the following questions: 1. what is the level of social skills of children and youth with autism? 2. Do the social skills of children and youth with autism differentiate according to the following variables: a) rater (parent or teacher), b) gender, c) age, d) onset age of education, e) level of disability, f) diagnosis, and g) having siblings?The study group consisted of 208 children and youth with autism aged 6?17 that attended to schools of Department of National Education in Ankara, Istanbul, and Izmir, Turkey. The data of this research were gathered using an Information Form and ASSP that were filled by parents and teachers of children and youth with autism.Having being done the reliability and validity studies of ASSP showed that the factor structure of the scale was similar to the original one and the scale was valid and reliable in assessing social skills of Turkish children and youth with autism. As a result parents gave higher scores than teachers to children and youth with autism in social reciprocity and social participation/avoidance subscales but they gave lower scores than teachers in total scale and detrimental social behaviors sub-scale. Moreover, the scores of children and youth with autism were not differentiated significantly according to their gender, age, onset age of education and having siblings. However, their scores were significantly differentiated according to their level of disability and diagnosis. HFA children had higher scores than LFA children in total scale and all the sub-scales. And PDD children had higher scores than autistic children in ASSP, social reciprocity and social participation/avoidance sub-scales.The findings of this study are discussed according to the related literature and curriculums of the schools that children and youth with autism attend.