Toplumsal cinsiyet kalıpyargıları ve cinsiyet ayrımcılığı açısından halkla ilişkilerde kadınların çalışma koşulları
Working conditions of women in public relations in terms of gender stereotypes and gender discrimination
- Tez No: 452645
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplumsal cinsiyet ve cinsiyet ayrımcılığı konusundaki çalışmaların, son yıllarda birçok alanda yapıldığı görülmektedir. Bu çalışma toplumsal cinsiyet, cinsiyet kalıp yargıları ve önyargılarına bağlı cinsiyet ayrımcılığının, devlet ve vakıf üniversitelerindeki halkla ilişkiler çalışanları üzerindeki etkilerini, istihdam, ücret ve kariyer açısından ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kadının ve erkeğin toplum içindeki rolleri ataerkil sistemle bireye aktarılırken, bu roller çalışma yaşamında kadınsı ve erkeksi meslekleri belirlemiştir. Cinsiyetçi iş bölümü kadın ve erkeğe ait kalıp yargılar ve önyargılarla oluşmuş, sonuçta kadının çalışma yaşamında işe alımda, istihdamda, ücretlendirmede ve kariyerinde cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmasına yol açmıştır. Halkla ilişkiler hem erkek hem de kadın çalışanlar tarafından, kadınsı meslek olarak algılanmaktadır. Halkla ilişkiler çalışanlarının taşıması gereken özellikler değerlendirildiğinde, bu özelliklerin, kadınlara yüklenmiş toplumsal kalıp yargılarla örtüştüğü görülmektedir. Halkla ilişkiler sektöründe kadınların lehine bir gelişme var gibi görünse de, yönetime katılma, ücretlendirme ve kariyer konularında cinsiyet ayrımcılığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on gender and gender discrimination are carried out in many fields in the recent years. This study has been conducted to show the effects of gender discrimination based on gender, gender stereotypes and prejudice on public relations employees at State and foundation universities in terms of employment, wages and career.As the roles of women and men in the society are transferred to the individual, these roles determine the feminine and masculine professions in the work life. Sexist division of labour is formed with stereotypes and prejudice of women and men and consequently causes the women to be exposed to discrimination in recruitment, employment, wages and career in their work lives.Public relations is perceived as a feminine profession by both men and women employees. When the characteristics of the public relations employees are considered, it is seen that these characteristics overlap with social stereotypes imposed on women. Although it seems as if there is a development in favor of women in public relations sector, there is gender discrimination in participating in management, wages and career issues.