Finsler uzayında Sasakian yapılar
Sasakian structures on Finsler space
- Tez No: 452711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FUNDA YALINIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, Finsler uzayında Sasakian yapılar çalışılmış ve Sasakian Finsler manifoldları analiz edilmiştir. Giriş bölümünde Finsler geometrisi üzerine tarihsel hatırlatmalar sunulmuştur. İkinci bölümde bu çalışma için gerekli olan temel kavramlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde vektör demeti üzerinde hemen hemen değme Finsler yapılar verilmiştir. Dördüncü bölümde hemen hemen değme Finsler yapının integrallenebilir tensör alanı incelenmiştir. Beşinci bölümde Sasakian Finsler manifoldların Riemann, Ricci, kesitsel eğrilikleri tartışılmıştır. Altıncı bölümde Sasakian Finsler manifoldların quasi-conformal eğrilik tensörü incelenmiş ve quasi-conformally flat ve quasi conformally semi-simetrik Sasakian Finsler manifoldlar tartışılmıştır. Yedinci bölümde ?-quasiconformally simetrik Sasakian Finsler manifoldları çalışılmıştır. Son bölümde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sasakian structures on Finsler spaces are studied and Sasakian Finsler manifolds are analyzed. In the introduction section, the historical reminds on Finsler geometry are presented. In the second section, the basic consepts which are necessary for this study are introduced. In the third section, the almost contact structures on vector bundles are given. In the fourth section, the integrable tensor field of almost contact Finsler structure is examined. In the fifth section, the Riemann, Ricci and sectional curvatures of Sasakian Finsler manifolds are discussed. In the sixth section, quasi-conformal curvature tensor of Sasakian Finsler manifolds is considered and quasi-conformally flat and quasi-conformally semi-symmetric Sasakian Finsler manifolds are discussed. In the seventh section, the ?-quasiconformally symmetric Sasakian Finsler manifolds are studied. In the final section the obtained results are evaluated.