Sulu ortamda ve oda sıcaklığında akridin sülfanamit türevlerinin sülfürik asit katalizörlüğünde sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 452715
  2. Yazar: İBRAHİM YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Akridin türevi bileşiklerin sentezi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde reaksiyonlar su içerisinde, sülfürik asit katalizörlüğünde ve oda sıcaklığında tek basamakta gerçekleşmektedir. Çoklu bileşik reaksiyonu (MCR) olarak bilinen yönteme göre dimedon, çeşitli aromatik aldehit bileşikleri, sülfoguanidin ve H2SO4 kullanılarak akridin sülfaguanidin türevi bileşikler yüksek verimlerle sentezlenmiştir. Reaksiyonun ilk basamağında aromatik aldehit ve dimedon bileşikleri arasında bir Aldol kondenzasyonu ve Michael katılması reaksiyonu gereğince oluşan tetraketon bileşiği, sülfoguanidin bileşiği ile imin reaksiyonu üzerinden akridin bileşiklerine dönüşmektedir. Ham ürünler etanol kullanılarak kristallendirilmiş ve akridin sülfoguanidin bileşikleri %79.8-73.7 aralığında yüksek verimlerle elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) ve kütle spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
We wish to report a general and highly efficient route for the synthesis of acridine derivatives using an inexpensive and commercially available H2SO4 as catalyst. This is an efficient synthesis in aqueous media, which not only preserves the simplicity but also consistently gives the corresponding products in good to excellent yields. According to the method that is known multi-component reaction (MCR) was occured by using dimedone, various aromatic aldehyde, sulphoguanidine and H2SO4 at room tempreture and in water. In the first step of reaction, tetraketone was occured in accordance with aldol condensation and Michael addition reactions betwen aromatic aldehyde and dimedone and after acridine compounds that was formed via imine reaction mechanism with tetraketone and sulphoguanidine as the product of cyclization. Obtained raw products were purified recrystallization with ethanol. Acridine compounds were obtained high yield changing in betwen %79,8-73,7. The structures of the synthesised compounds were elucidated by FTIR, 1H-NMR, 13C NMR (APT) and mass spectroscopy techniques.