Buğday üretiminde kullanılan tarım ilaçları pazarlaması üzerine bir araştırma: Konya ili örneği
A research on marketing of pesticides used in wheat production: Case study of Konya province
- Tez No: 452727
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırmada Konya ilinde buğday üretiminde kullanılan tarım ilaçları (BÜKTİ) kullanımı, pazarlama bileşenleri, piyasa yapısı ve BÜKTİ seçiminde tüketici davranışları incelenmiştir. Araştırma materyalini, tabakalı tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen 123 tarımsal işletmeden ve tamsayım yöntemi ile seçilen 33 tarım ilacı satan kuruluştan (TİSK) anket yoluyla toplanan verilerin yanı sıra Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri (TİM) ile ulusal ve uluslararası Kuruluşların kayıtlarından elde edilen veriler oluşturmuştur. Araştırma bölgesinde satışı gerçekleştirilen BÜKTİ`lerden, satış tutarı olarak en yüksek paya sahip ilaç grubu %61,52 ile yabancı ot öldürücülerdir (herbisitler). Bu ilaç grubunu %25,12 ile mantar öldürücüler (fungisitler), %10,27 ile böcek öldürücüler (insektisitler), %3,05 ile kemirgen öldürücüler (rodentisitler) ve %0,04 ile bitki gelişim düzenleyiciler izlemektedir. Araştırma bölgesi BÜKTİ piyasa yoğunlaşmasının belirlenmesinde yaygın kullanım alanı olan M-Firma Yoğunlaşma Oranı (CRM) ve Herfindahl-Hirschman Endeksi (H-H) kullanılmıştır. BÜKTİ piyasasında ilk 4 firmaya (Hektaş, Safa Tarım, Dow Agro, Bayer) ait CRM oranı 66,29 olarak hesaplanırken ilk 8 firmaya ait CRM oranı 85,36 olarak hesaplanmıştır. BÜKTİ piyasası için piyasa yoğunlaşmasının belirlenmesinde kullanılan bir diğer endeks olan H-H endeksi 1.340,41 olarak hesaplanmıştır. Piyasada faaliyet gösteren TİSK`ler arasında en yüksek pazar payına sahip grup, %85,77 ile özel statüye sahip kuruluşlardır. Bu grubu sırasıyla %7,23 ile S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifleri, %4,21 ile Tarım Kredi Kooperatifleri, %1,61 ile Ziraat Odaları ve %1,18 ile TİM`ler izlemektedir. BÜKTİ seçiminde tüketici davranışlarına ait ölçek ortalamaları incelendiğinde, buğday üreticilerinin ``kaliteli ürün alırım`` ve ``tarım ilacı kullanmanın karlılığa olumlu etkisi vardır`` ifadelerine verdikleri yanıtların ortalaması ``kesinlikle katılıyorum`` seçeneğine karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The use, marketing mix, marketing structure of pesticides used in wheat production and consumer choice behaviors in Konya province was researched in this study. In addition to the data collected by surveys from 123 farms selected by stratified random sampling method and 33 pesticide dealers selected by complete enumeration method, the material of study was composed of the data obtained from Konya Ministry of Food, Agriculture and Livestock Province and District Offices and from the registers of national and international institutions. Herbicides have the highest sales volume in pesticides used in wheat production with 61,52%. Fungicides with 25,12%, insecticides with 10,27%, rodenticides with 3,05% and plant growth regulator with 0,04% followed this group. Firm concentration ratio and Herfindahl-Hirschman index (H-H) having common use in determining market concentration were used in order to determine market concentration in research area. First four firm (Hektaş, Safa Tarım, Dow Agro, Bayer) concentration ratio, eight firm concentration ratio and H-H index were estimated as 66,29, 85,36 and 1.340,41 respectively. Private pesticides dealers group has the highest market share with 85,77% in the market. The Central Union of Beet Growers Cooperatives with 7,23%, The Central Union of Turkish Agricultural Credit Cooperatives with 4,21%, Chambers of Agriculture with 1,61% and Ministry Province and District Offices with 1,18% followed this group. When the scale averages of the consumer behaviors on the choice of pesticides were examined, the average answers of producers to ``I buy qualified product`` and ``pesticides use has a positive effect on profitability`` propositions were matched to ``absolutely I agree`` choice.