Depolanmış buğdayda deltamethrin ile kısmi ilaçlamanın ekin kambur biti, rhyzopertha dominica (F.) (Bostrychidae: coleoptera) erginlerine ölümcül etkisi üzerine araştırmalar
Effectiveness of layer treatment with deltamethrin against the lesser grain beetle, rhyzoperthadominica (F.) (Bostrychidae: coleoptera)
- Tez No: 452728
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmada depolanmış tahılların en önemli zararlılarından olan Rhyzopertha dominica?ya karşı delthametrin etkili maddeli K-Obiol 25 EC adlı insektisitin öneri dozunda (2 mg/kg wheat) ürüne kısmi (1, 2 ve 3 katman) olarak uygulamanın etkinliği araştırılmıştır. Deneme düzeneğinin alt kısmına muamele edilmemiş, üst 10, 20 ve 30 cm derinlik kısmına ise muamele edilmiş buğday doldurulmuştur. Denemelerde 0-4 haftalık erginleri kullanılmış olup, her bir tekerrür için 200 birey olacak şekilde 4 tekerrürlü yürütülmüştür. Uygulama süresi 7, 14 ve 21? gün olmuş ve bu sürenin sonunda her bir katmandaki ölü ve canlı böcek miktarı belirlenmiştir. Kontrolde ölüm oranı oldukça düşük olarak belirlenirken, katman uygulamasında her üç uygulama süresinde ölümler % 95?in üzerinde belirlenmiştir. Ölümlerin daha çok ilk iki katmanda görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, field application rate (2 mg/kg wheat) of K-Obiol 25 EC mixed with wheat were evaluated against adult stage of Rhyzopertha dominica. Experimental grain column were firstly filled up with untreated grain, and then filled up with treated grain. Treated grain levels are 10, 20 and 30 cm depth. Test insects were released in to the grain from the top and then top section was closed with wire mesh. Exposure periods were 7, 14 and 21 day, then each section was detached from the column and dead and alive insects counted. Test insect in the experiments was 0-4 weeks old and each experiments repeated four times. Whereas mortality were very low in the control groups, mortality were >%95 in the top dressing section of the column. It was clear that mortality was higher in section 1 and section 2 then that was found in the other section.