Silene cappadocica boiss. & heldr. ve silene spergulifolia bieb. türlerinin anatomik ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Analysis of anatomical and morphological characters of the silene cappadocica boiss. & heldr. and silene spergulifolia bieb. species
- Tez No: 452729
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Caryophyllaceae familyasına ait Silene cappadocica Boiss. & Heldr. ve Silene spergulifolia Bieb. türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri belirlendi. Morfolojik çalışmalarda türlerin; gövde, yaprak, çiçek ve meyva kısımlarının ölçümleri yapıldı ve tablolar halinde verildi. Anatomik incelemelerde ise, her iki türün kök, gövde ve yapraklarından, mikrotom ve el ile kesitler alınarak boyandı ve daimi preparatlar haline getirildi. Daha sonra kameralı mikroskop yardımıyla bu preparatların fotoğrafları çekildi ve ayrıntılı anatomik incelemeler yapıldı. Bitkilerin yapraklarından yüzeysel kesitler alınarak stoma özellikleri incelendi ve stoma indeksi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of anatomical and morphological characters of the Silene cappadocica Boiss. & Heldr. and Silene spergulifolia Bieb. species which belong to family of Caryophyllaceae were determined. In morphological studies of these species, parts of stem, leaves, flower and fruit were measured and given as tables. In anatomical investigations of these two species were taken section from root, stem, leaves by microtom and hand. These sections were painted and were made constant slide. After that they were taken photograph of these slides with assist of microscobe which has camera. Stomatal characteristics were examined by section taken superficial from these plants leaves and stomatal index was calculated.