Mmp-9 ve mmp-12 gen polimorfizmlerinin koroner arter hastalığı ile olan ilişkisi
The relationship of coronary artery disease with mmp-9 and mmp-12 gene polimorphisms
- Tez No: 452774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F.SIRRI ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaçlar: MMP-9 ve MMP-12 gen polimorfizmi birçok değişik hastalıklara yatkınlıkla ilişkilidir. MMP polimorfizmleri transkripsiyonu ve ilgili enzimlerin fonksiyonunu değiştirmektedir. Bu çalışmanın amacı MMP-9 ve MMP-12 gen polimorfizminin koroner arter hastalığına (KAH) maruz kalmayla ilişkili olup olmadığını incelemektir.Gereç ve Yöntemler: MMP9 ve MMP12 gen polimorfizmlerinin analizi 150 hasta ve 150 kontrolde gerçekleştirildi. Bu polimorfizmlerin varlığı Polimeraz zincir reaksiyonu ve kısıtlayıcı enzim kesimi teknikleriyle saptandı.Bulgular: MMP-9 ?1562 C/T genotip dağılımları hastalarda CC; % 51.3, CT % 44.0, TT % 4.7, olarak; T alel frekans değerleri ise hastalarda 0.773, kontrollerde 0.810 olarak saptandı. MMP-12 357 Asn gen frekansı hastalarda 0.923, kontrollerde 0.930 olarak gözlendi.Sonuçlar: Bu sonuçlara göre MMP-9 ?1562 C/T ve MMP-12 357 Asn/Ser polimorfizmleri ile KAH arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Matrix metalloproteinases (MMPs) are relation to susceptibility in different diseaes. MMP polymorphisms could alter transcription and function of these enzymes. The aim of this study was to investigate MMP-9 and MMP-12 gene polymorphisms in relation to susceptibility to coronary artery disease (CAD).Methods: We have examined The MMP9 ve MMP12 gene polymorphisms in 150 patients and 150 healthy subjects. This polymorphisms were analysed by polymerase chain reaction (PCR) and restriction enzyme (RE) digestion.Results:.It was found that the distributions of the MMP-9 ?1562 C/T genotypes were CC; % 51.3, CT % 44.0, TT % 4.7 in patients; the allele frequencies were T; 0.773 in patients and 0.810 in controls; the allele frequencies of MMP-12 357 Asn were 0.923 in patients and 0.930 in controls.Conclusions: It was found a nonsignificant association between MMP-9 ?1562 C/T and MMP-12 357 Asn/Ser polymorphisms, and the risk of CAD