St elevasyonlu miyokard infarktüsü geçiren hastalarda dobutamin stres ekokardiyografi ile canlılık araştırmasında speckle tracking ekokardiyografinin yeri
Role of speckle tracking echocardiography on dobutamine stress echocardiography during viability assessment in patient with st segment elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 452775
  2. Yazar: ESER ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç- Dobutamin stres ekokardiyografi (DSE) canlılık araştırmasında sık kullanılan bir yöntemdir fakat duvar kalınlaşmasını subjektif değerlendirmesi ve operatör bağımlı olması dezavantajlarıdır. Otomatik işlevsel görüntüleme (AFI), global longitudinal pik sistolik strainin (GLPS) değerlendirilebildiği yeni bir speckle tracking ekokardiyografi (STE) tekniğidir. Bu çalışmada AFI ile elde edilen GLPS'nin 1; DSE'nin doğruluğunu artırıp artırmayacağı 2; SV işlevsel düzelmesinin öngördürücüsü olup olamayacağı araştırıldı.Metod- Son 6 hafta içinde ST segment elevasyonlu miyokard infarktüsü (STMI) geçiren 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sol ventrikül (SV) işlevsel bozukluğu (ejeksiyon fraksiyonu < 0,45) mevcuttu ve hiçbiri revaskülarize edilmemişti. Canlılık araştırılması için hastalara DSE ve miyokard perfüzyon sintigrafisi yapıldı. İstirahat, 10 ve 20 µg/kg/dk dobutamin dozlarındaki GLPS değerlerindeki değişim ile canlılığı ayrıca değerlendirildi [Dobutamin stres speckle tracking ekokardiyografi (DS-STE)]. Revaskülarize edilen otuz iki hasta 2 gruba ayrıldı. Grup-1 SV işlevsel düzelmesi olanlar (revaskülarizasyondan 3 ay sonra SV ejeksiyon fraksiyonunun ?5% artması) ve grup-2 ise işlevsel düzelme görülmeyenler.Bulgular- SV'nin işlevsel düzelmesini öngördürmede DSE'ye kıyasla DS-STE'nin daha yüksek doğruluk oranlarına sahip olduğunu saptandı (sırasıyla %75, %84,3). Grup-1 deki hastalarda bifazik yanıt DS-STE'de, DSE'den daha fazlaydı (sırasıyla %81, %62).
Özet (Çeviri)
Background- Dobutamine stress echocardiography (DSE) is frequently used for viability assessment but subjective assessment of wall thickening and moderately operator dependence are disadvantages. Automated function image (AFI) is a new speckle tracking echocardiography (STE) technique that determines the global longitudinal peak systolic strain (GLPS). We aimed to determine whether GLPS assessed with AFI 1; improve the accuracy of DSE, 2; can be a predictor of LV functional recovery after revascularization.Methods- Thirty eight patients with previous ST elevation myocardial infarction (STMI) with in last 6 weeks were included. Patients had LV dysfuntion (LV ejection fraction