اللغة الشعرية عند جميل صدقي الزهاوي (دراسة وصفية تحليلية)
Cemîl Sıdki ez-Zehâvî'nin şiirsel dili - analitik çalışma
- Tez No: 777150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şiir dilinin en önemli özelliği, ifade zorunluluğunun sınırlarını aşmayan yoğun bir dil olmasıdır. Bunun için şiirler ancak türü, tınısı, musiki değeri, semantik özellikleri, duygusal yansımaları ve yan yana geldiği kelimelerin durumları, hatta beyit veya kasidedeki yerleri dikkatle incelendikten ve test edildikten sonra kaleme alınır. Şair, duygusal tepkilerini ifade etmek için etkili bir dil seçer ve hem şiirin yapısında bulunan anlamın hem de yapının önemini ortaya koymak için seçici kelimeler kullanır. Zira dil, şairin zihninde ve vicdanında saklı olan şey gözle görülür somut bir resim haline getirir. Bu bağlamda dil, şiirin, yalnızca sözcüklerin anlamlarını değil, temel insani arzuya yanıt olarak var bulunur. Dahası bu kelimelerin başka imalar ve çağrışımlar hakkında ne ilham ettiği ve duygu ve düşüncelerin ruhunda ne uyandırdıklarını ortaya koyar. Çalışmada, şiir dili kavramının ve özelde şiir dilinin, genelde ise edebiyat dilinin önemli özelliklerinin açıklama ve analizi yapılmıştır. Çünkü bunlar şairin fikir ve anlamları beyan ederken ve etkili bir sanatsal tablo oluştururken kullandığı temel araçlardır. Çalışmada ayrıca şiirsel amaçlara da temas edilecektir. Şiir kavramı ve yaratıcı özelliklerinin nasıl somutlaştırıldığını ortaya koymak için Zehâvî'nin manzum metinlerinden örneklere yer verilmiştir. Çalışmada betimsel analiz yöntemi takip edilmiştir. Araştırmacı, iktibas ve tadmîn üslubu, şiirin sanatsal yapısı, şiirsel imgeler, dış ve iç musiki gibi şiirlerin sanatsal özelliklerini ortaya koymak üzere eleştirel bir incelemeye girişmeden önce şairin hayatına dair kısa bir genel bakış sunmuştur. Zira şiirsel metinler; kelimelerin iyi seçilmesi, kelime yahut cümleciklerin edebî zevke uygun ve üslûba güzellik verecek biçimde sıralanması hüsnü't-tenessuk, tensîk, anlamlar arası ilişki ve bütünlük hüsnü'l-irtibât ve güzel tasvirden kaynaklanan güzellikten ve hayal gücünden yoksun değildir.
Özet (Çeviri)
The language of poetry is characterized by being an intense language that does not exceed the limits of expressive necessity. Do not write the poet's sayings except after scrutiny and testing of their gender, timbre, musical value, indicative features, emotional repercussions, and policy of words accompanying or adjacent to them, or even their position in the poetic verse or poem. To express his emotional response, the poet chooses an effective language and uses selective words to realize the importance of both meaning and structure in the poem's structure. Where language has the ability to draw a visible tangible picture of what is hidden in the poet's mind and conscience. He is aware of the fact that,poetry was found in response to a basic human desire to express not only the meanings of the words, but also the additional implications and connotations that those words evoke, and the feelings and thoughts they evoke in the soul. The study sheds light on an analysis and description of the concept of poetic language and the important characteristics of poetic language in particular, and the language of literature in general, as the main tools used by the poet in expressing ideas and meanings and in drawing an influential artistic picture. With a statement of poetic purposes. It is based on samples of Al-Zahawi's poetic texts, to see how they embody the concept of poetry and its creative characteristics. The study follows both methods, description and analysis. As the researcher describes and analyzes some poems of the poet to know each of these technical characteristics of the poet, including the style of quotation, embedding, poetic images, and external and internal music as much as possible.