Obez ve fazla kilolu çocuklarda antropometrik bulgular ile hormonal değerler arasındaki ilişki
We aim to study the relationship between hormonal values and anthropometric findings in obese and overweight children.
  1. Tez No: 452813
  2. Yazar: EDİN BOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç:Çalışmamızda; obez ve fazla kilolu çocuklarda antropometrik bulgular ile hormonal değerler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntemler: Beş yüz otuz dört obez (297 kız, 237 erkek) ortalama takvim yaşı 11,6±3,05, ortalama kemik yaş 11,81±2,76, ortalama boy 147,27±20,70, ortalama boy yaş 12,54±4,39, ortalama boy SDS 0,46±1,18, VKİ 28,77±4,62 kg/m², VKİ-SDS 2,63±0,97), 208 fazla kilolu (100 kız, 108 erkek, ortalama takvim yaş 11,7±2,74cm, ortalama kemik yaş 11,81±2,76, ortalama boy 148,98±12,99, ortalama boy yaş 12,74±7,48, ortalama boy SDS 0,35±1,15, VKİ 25,51±3,07kg/m², VKİ-SDS 1,68±0,37), toplam 742 çocuk ve adölesan çalışmaya alındı. VKİ SDS'si ? +2,00 veya VKİ'si ? 95p olan vakalar obez; VKİ SDS'si +1,6-+2,00 veya VKİ'si 85-95p olan vakalar fazla kilolu kabul edildi. Tüm vakalarda, 8-12 saatlik açlık sonrasında elde edilen açlık kan şekeri, insülin, C-peptit, total kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, HDL kolesterol, kortizol, serbest T3, serbest T4, TSH, IGF-1 ve IGFBP3 değerleri kaydedildi. İnsülin direnci HOMA-IR ile hesaplandı. HOMA-IR değerleri kaydedildi. HOMA-IR değerinin 2,5'un üzerinde olması insülin direnci olarak kabul edildi.Bulgular: Cinsiyet dağılımına göre gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05, p:0,122).
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to study the relationship between hormonal values and anthropometric findings in obese and overweight children.Methods: 534 obese (297 female, 237 male, mean chronological age 11.6±3.05 , mean bone age 11.81±2.76 , mean height 147.27±20.70 , mean height age 12.54±4.39 , mean height SDS 0.46±1.18, BMI 28.77±4.62 kg/m², BMI- SDS 2.63±0.97), 208 overweight(100 female, 108 male, mean chronological age 11.7±2.74 cm, mean bone age 11.81±2.76, mean height 148.98±12.99, mean height age 12.74±7.48, mean height SDS 0.35±1.15, BMI 25.51±3.07 kg/m², BMI-SDS 1.68±0.37), and totally742 children and adolescent are included the study. The cases whose BMI-SDS are greater than ?+2.00 or BMI?95p are accepted as obese. BMI-SDS between the values +1.6 and +2.00 or BMI between 85-95p are accepted as overweight. For all cases after 8-12 hours fasting time, fasting blood glucose, insulin , c-peptite, total cholesterol, trigliseride, LDL-cholesterol, VLDL cholesterol, HDL cholesterol, cortisole, free T3, free T4, TSH, IGF-1 and IGFBP3 values are recorded. Insulin resistance is calculated by HOMA-IR and HOMA-IR values are recorded. Above the values of 2.5 for HOMA-IR is accepted as insulin resistance.Results: There is no significant difference between genders in each group.(p>0.05 , p:0.122). female number is higher in obese group where as male number in overweight group.