Yaygın büyük b hücreli lenfoma hastalarında r-chop tedavisi yanıtları ve sağkalımları
R-chop treatment responses and survival in patients diffuse large b cell lymphoma
- Tez No: 452824
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, takip ve tedavi ettiğimiz YBBHL hastalarının R-CHOP sonrası tedavi anıtlarını ve olaysız sağkalım sürelerini incelemeyi, bunun yanında bulgularımızın mevcut literatür ile farkının olup olmadığını ve fark bulunursa, bunun olası sebeplerinin araştırılmasını hedefledikYÖNTEM: Toplam 130 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışma geriye dönük inceleme yöntemi ile dosya taraması şeklinde yapılmıştır. Hastaların evrelere göre yanıtları karşılaştırılmış, bunun yanında olaysız sağkalım analizi yapılmıştır. Tedaviye yanıtsızlık, tedaviye kısmi yanıt, hastalığın ilerlemesi, tedavi sırasında ölüm ve tedavi sonrası nüks olay olarak kabul edilmiştir. Sağkalım analizi Kaplan Meiyer yöntemi ile hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki sağkalım arasındaki farklar univariant analiz içinde long-rank testi kullanılarak yapılmıştır. Hastaların tedavi sonu yanıtlarının, gruplar arası olan farkı Chi-squre yöntemi ile incelenmiştir ve p değeri
Özet (Çeviri)
AIM:In this study we aimed to search R-CHOP treatment responses and event free survivals of patients with DLBCL. We also aimed to compare our results with literature, and to explain the reasons of differences.METHOD:Total 130 patients were investigated. The study was performed retrospectively. Treatment responses were compared according to disease stage and event free survival was analyzed. Non responders, partial response, progression of disease, relapse of disease and death in treatment were considered as event. Survival analyses were calculated by Kaplan Meier?s method. Differences in survival between prognostic groups were evaluated in univariate analysis by log-rank test. The differences of treatment responses were evaluated by Chi-square method and p value