Hastanemiz jinekolojik onkoloji kliniğinde son 4 yılda opere edilmiş endometrium kanserli ve servix kanserli olgularda evre ve lenfatik metastaz arasındaki ilişkinin saptanması
The relationship between stage ands lymph node metastasis was evaluation in patients with endometrium and cervical cancer who had surgery in the last 4 years.
  1. Tez No: 452826
  2. Yazar: NEHİR BAYRAM
  3. Danışmanlar: UZMAN H.CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada endometrium ve serviks kanserinde son 4 yılda opere edilmiş hastalarda evre ve lenfatik metastaz arasındaki ilişkinin saptanması değerlendirilmiştir.Materyal ve metod:2008-2012 tarihleri arasında, hastanemiz Jinekolojik onkoloji kliniğinde opere edilen endometrium kanseri tanısı alan 125 olgu ve servix kanseri tanısı alan 40 olgu retrospektif olarak gözden geçirilmiştir.Bulgular: Çalışmaya 125 endometrium kanserli ve 40 servix kanserli hasta katılmıştır. Endometrium kanserli hastaların ortalama yaşı 54.7±9.5'dir. Hastaların %9.7'si grade1, %55.6 grade 2 ,% 34.7'si grade 3'tür. En sık görülen histoloji % 86.3 ile endometrıoid karsınomdur. Hastaların %74.95 i evre1, %14.63 evre2, %10.56 evre3'tür. Servix kanserli hastaların ortalama yaşı 47 dir. Hastaların %28.2'si grade 1, %42'si grade 2, %25.6'sı grade 3'tür. Değerlendirmeye sadece erken evre ( 1A1, 1A2,1B1,1B2,2A ) ve lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalar alınmıştır.%82.5'i evre1,%17.5'i evre2 dir. Hastaların%77.7 pelvik lenf nodu metastazı, % 2.6'sı para-aortik lenf nodu metastazı pozitiftir.Tartışma: Endometrium kanserli hastalarda; servikal invazyon oranı, myometrial invazyon oranı, LVAİ oranı, batın sıvısı,evre artıkça lenfatik tutulum olduğu görülmüştür. Grade düzeyinin ise lenf nodu tutulumu açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir.Servix kanserinde lenfatik sistem bu kanserin ana yayılma yoludur. Cerrahi yapmaksızın bu sisteme hastalığın yayıldığını veya yayılmadığını tam olarak söylemek mümkün değildir.Evre artıkça lenf nodu metastaz oranıda artmaktadır. Evre 1 de %15-20, evre 2 de %25-40, evre 3 de % 50 ve üzerinde çalışmalarda lenf nodu metastazı bulunur. Lenfatik yayılım ve cerrahi evre en önemli prognostik faktörlerdir. Evre 1 de %3 ve evre2 de %33 oranında lenf nodu tutulumu bulunmuştur. Evre artıkça lenf nodu tutulumu bizim olgularımızda olduğu gibi survide çeşit yayınlarda da anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study the relationship between stagehands lymph node metastasis was evaluation in patients with endometrium and cervical cancer who had surgery in the last 4 years.Material and method:125 patients with endometrium Ca and 40 patients with servical Ca were evaluated retrospectively, those operated between 2008-2012 of our hospital Gynocologic Oncology Clinique.Results:125 patients with endometrium Ca and 40 patients with servical Ca participated. In this study the average age of patients with endometrium Ca was 54.7±9.5, 9.7% of patients were grade 1; 55.6% were grade 2 and 34.7% were grade 3. Endometrioid carsinoma was the most seen pathological finding. 74.95% of patients were stage 1, 14.63% were stage 2 and 10.56% were stage 3. The average age of patients with cervical cancer was 47. 28.2% of patients were grade1, 42% were grade 2, 25.6% were grade 3. Patients who were early stage disease (1A1, 1A2, 1B1, 1B2, 2A) and undergone Iymph node dissection were evaluated in this study. 82.5% were stage 1 and 17.5% were stage 2, 77.7% of patients.Pelvic Iymph node invasion were positive para-aortic Iymph node invasion were positive in 2.6% of patients.Discussion: It has been shown that in patients with endometrium cancer, cervical invasion rate, myometrium invasion rate, LVS (Lymph vascular space invasion) rate and Iymph node invasion increase as disease stage increases. There is no statiscally significant difference in Iymph node invasion with grade.In cervical cancer Iymphatic system is the main metastasis. It is not possible to determine the invasion of the disease without doing surgery. As the stage increases Iymph node metastasis increases. Shown in the ofter studies, lymph node metastasis in found 15-20% in stage 1, 25-40% in stage 2 and over 50% in stage 3.Lymphatic invasion and surgical stage are the most important prognostic factors. The ratios of lymph node invasion are 3% in stage 1 and 33% in stage 2.In our study we found statistically significant that pelvic Iymph node invasion increases as the stage increase in concord with other studies.