İç hastalıkları servisinde yatan hastalarda yüksek serum vitamin B12 düzeyinin malignite ve sistemik hastalıklarla ilişkisi
Association between high serum vitamin B12 level and malignancy and systemic diseases
  1. Tez No: 565981
  2. Yazar: SEDAT IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Onkoloji, Biochemistry, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: İç hastalıkları servisinde yatan hastalarda, yüksek serum Cbl düzeyinin malignite ve diğer sistemik hastalıklarla ilişkisini tespit etmek GEREÇ VE YÖNTEM: 01.01.2017 – 31.12.2018 tarihleri arasında SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniğinde yatırılarak takip edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar serum vitamin B12 (Cbl) düzeylerine göre 4 gruba ayrıldı. Bu gruplar serum Cbl düzeyi; 200 ng/L'den küçük (düşük), 200 – 499 ng/L arasında (normal), 500 – 999 ng/L arasında (yüksek) ve 1000 ng/L ve üzerinde (çok yüksek) olan hastalar olarak belirlendi. Serum Cbl düzeyi ölçülmemiş hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Serum Cbl düzeyi düşük, normal ve yüksek olan gruplardan rastgele sayı listesi“random number list”yöntemi ile 650'şer hasta çalışmaya alındı. Cbl takviyesi aldığı tespit edilen, 18 yaşından küçük olan veya hasta kayıtlarına ulaşılamayan hastalar çalışma dışına çıkarıldı. Serum Cbl düzeyi çok yüksek grupla diğer gruplar malignite ve malignite alt grupları, son dönem böbrek yetmezliği, akut hepatit ve siroz riski açısından lojistik regresyon analizi yapılarak karşılaştırıldı. Serum Cbl düzeyi çok yüksek kişilerde, tanımlanan her bir hastalık için risk oranı hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya 01.01.2017 – 31.12.2018 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen hastalardan 2353'ü çalışmaya dahil edildi. Hastaların %48,3'ü kadın, %51,7'si erkek olup ortalama yaş (SS) 65,04 (18,6) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Determining the relationship between high serum Cbl levels and malignancy and other systemic diseases in patients hospitalized in the Internal Medicine Department. MATERIAL AND METHOD: Patients who were hospitalized and followed up at the Internal Medicine Clinic of SBU Okmeydanı Training and Research Hospital between 01.01.2017 and 31.12.2018 were included in the study. Patients were divided into 4 groups according to serum vitamin B12 (Cbl) levels. Patients whose serum Cbl levels were not measured were excluded from the study. six hundred and fifty patients were included in the study by random number list method from each low, normal and high serum Cbl groups. Patients who were found to have received Cbl supplementation, who were younger than 18 years of age or who could not have access to patient records were excluded from the study. Logistic regression analysis was performed for the high serum Cbl levels and other groups for malignancy, end stage renal failure, acute hepatitis and cirrhosis risk. In individuals with very high serum Cbl levels, the risk ratio for each identified disease was calculated. RESULTS: 2353 of the patients who were hospitalized between 01.01.2017 and 31.12.2018 were included in the study. 48,3% of the patients were female and 51,7% were male. The mean age (SS) was calculated as 65,04 (18,6).