Akciğer kanserli hastalarda polinöropati varlığı
The presence of the polyneuropathy i̇n lung cancer patients
- Tez No: 452882
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Periferik nöropati kanser hastalarında kemoterapi, radyoterapi tedavileri, metabolik bozukluklar, beslenme yetersizliği, tümör infiltrasyonu, paraneoplastik nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Paraneoplastik neden olarak otoimmün mekanizmaların etkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda yeni tanı almış akciğer kanserli hastalarda kansere bağlı polinöropati sıklığı ve ilişkili faktörleri araştırmayı hedefledik.Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Ocak 2011 ile Aralık 2011 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji polikliniğine başvuran yeni tanı almış 15'i küçük hücreli 25' i küçük hücreli dışı akciğer kanserli toplam 40 hasta ile aynı yaş grubundan sağlıklı erişkin 40 olguya EMG ve nörolojik muayene yapıldı. İki grup arasında sinir ileti paremetreleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Polinöropati saptanan ve saptanmayan akciğer kanser tanılı hastalar tümör tipi, tümör evresi, yaş cinsiyet, VKİ, sigara kullanımı verileri kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Akciğer kanserli hastaların sinir ileti parametreleri ortalamaları kontrol grubuna göre düşük saptandı. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. KHAK ve KHDAK hastaların sinir ileti paremetreleri ortalamaları arasında istatistiksel olarak farklılık tespit edilmedi. Çalışmaya aldığımız 40 akciğer kanserli hastaların 25 (%62,5) `inde 8'i KHAK 17'si KHDAK hastada EMG ile polinöropati saptandı. 10 hastada duyusal, 15 hastada duyusal-motor özellikte polinöropati saptandı. Tümör evresi ve yaş ile polinöropati arsında ilişki saptandı.Sonuç: Polinöropati akciğer kanserinde sık gözükmektedir ve patogenezinde paraneoplastik faktörler yer almaktadır. Hastalarda klinik olarak polinöropati saptanmasa bile elektrofizyolojik incelemeler ile polinöropati varlığı gösterilebilir. Kanser hastalarında polinöropati nedenleri arasında paraneoplastik faktörler göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: Peripheral neuropathy may be seen in cancer patients depending on the causes such as chemotherapy and radiotherapy treatments, metabolic failures, nutrition deficiency, tumour infiltration and paraneoplastic diseases. It is considered that the autoimmune mechanisms are effective as the paraneoplastic reasons. In this study we aim to seek the frequency of cancer-related polyneuropathy in the newly diagnosed lung cancer patients.Material and Method: In the study, a total of 40 newly diagnosed patients including 15 SCLC and 25 NSCLC cases who applied to the oncology polyclinic of Kocaeli University Medical School between January 2011 and December 2011 and a group of healthy adult subjects from the same age group both received EMG test and were neurologically examined. The nerve conduction parameters of the groups were statistically compared. The lung cancer patients with and without polyneuropathy were statistically compared in terms of types and stages of tumours, age, sex, body mass index (BMI) and smoking parameters.Findings: The averages of nerve conduction parameters of lung cancer patients were detected low compared to the control group. The statistically significant difference was determined between the groups. No statistical difference was determined between the averages of nerve conduction parameters of SCLC and NSCLC patients. Polyneuropathy was determined in 25 (8 with SCLC and 17 with NSCLC) out of 40 lung cancer patients (62,5 %) by EMG. Sensory polyneuropathy was detected in 10 patients and sensory-motor polyneuropathy was detected in 15 patients. The correlation was detected between tumour stage, age and polyneuropathy.Conclusion: Polyneuropathy is frequently seen in lung cancer and paraneoplastic factors take place in its pathogenesis. Even if the polyneuropathy is not clinically detected, its existance can be displayed by electrophysiological analysis. Paraneoplastic factors should be taken into consideration as the causes of polyneuropathy in cancer patients.