Prematür erken membran rüptüründe antenatal kortikosteroid kullanımının yenidoğan mortalite ve morbiditesi üzerine etkileri
Effect of antenatal corticosteroid treatment with preterm premature rupture of membranes on newborn mortality and morbidity
- Tez No: 452884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve AmaçNeonatal mortalite ve morbidetenin başlıca nedenlerinden biri olan prematüritenin, neden olduğu en sık komplikasyonlar; respiratuar distres sendromu (RDS), intraventriküler kanama (İVK), periventriküler lökomalazi (PVL), nekrotizan enterokolit (NEK), bronkopulmoner dizplazi (BPD), patent duktus arteriyozus (PDA), prematürelik retinopatisi (ROP), sepsis ve kalıcı nörolojik sekellerdir. Perinatolojideki yenilikler, preterm doğum hızı azalmadığı halde morbidite ve sağ kalım üzerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Antenatal steroid preterm doğum riski olan gebelerde fötal akciğer maturasyonunu artırarak RDS'yi ve buna bağlı olarak neonatal mortalite ve morbideteyi azaltmak amacıyla 30 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Ancak antenatal steroidin preterm erken membran rüptürü (PEMR) olan olgularda uygulanmasının yenidoğan mortalite ve morbiditesi üzerine etkileri konusundaki tartışmalar halen devam etmektedir. Bu nedenle çalışmada ki amacımız; prematüreliğe bağlı komplikasyonlar açısından PEMR'li veya PEMR'siz prematüre bebeklerde antenatal steroidin morbidite ve mortalite üzerine etkilerini araştırmak çıkan bulguları, antenatal steroid almayanlarla karşılaştırmaktı.Gereç ve YöntemPreterm doğup yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenmiş 433 bebek çalışmaya dahil edildi. Çalışma grupları PEMR ve antenatal steroid tedavisi almayan 124; PEMR olmadan antenatal steroid tedavisi alan 188; PEMR olup antenatal steroid almayan 36 ve PEMR olup steroid tedavisi alan 85 preterm bebekten oluşmuştur.BulgularAntenatal steroid uygulamasının, PEMR'siz grupta RDS' nu 2 kat [OR( %95 GA): 2,2 ( 1,3-3,5)]; BPD'yi 3,5 kat [OR (%95GA:) 3,6 (1,7-7,8)] ve tedavi gerektiren PDA sıklığını 2,7 kat [OR( %95 GA):2,7 (1,2-6)] azalttığı tespit edildi. PEMR'siz anne bebeklerinde antenatal steroid alanlarda BPD şiddetinde ve sıklığı, mekanik ventilasyon ve oksijen tedavisi süresi, kullanılan surfaktan dozu, PDA, tedavi gerektiren PDA, ROP, İVK gelişimi; steroid verilmeyenlere göre belirgin olarak daha az idi (hepsinde p< 0,05). PEMR olan bebeklerde antenatal steroid RDS'nu 2,4 kat [OR( %95 GA): 0,2 (0,1-0,5)]; BPD'yi ise 3 kat [ OR (%95GA) 0,3 (0,1-0,9)] artırdığı tespit edildi. PEMR olan bebeklerde antenatal steroid tedavisi ile BPD, ROP ve geç sepsis sıklığında ve kullanılan surfaktan dozu, hastanede yatış süresinde anlamlı artış saptandı (hepsinde p< 0,05). PEMR olmayan grupta antenatal steroid ROP görülme sıklığını 3 kat azaltırken [ OR (%95GA) 3 (1,4-6,3); PEMR olan grupta antenatal steroid ROP görülme sıklığını 3 kat [ OR (%95GA) 0,3 (0,1-0,9)] artırdığı tespit edildi. Antenatal steroid tedavisi alan grupta PEMR olanlarda, olmayanlara göre RDS, BPD, PDA, tedavi gerektiren PDA, ROP, İVK, NEK görülme sıklığında, mekanik ventilatör ve oksijen tedavisi süresi, kullanılan surfaktan dozu, erken ve geç sepsis sıklığı ve en yüksek saptanan C-reaktif protein (CRP) değerinde, total parenteral nütrisyon (TPN) tedavi ve hastanede yatış süresinde belirgin bir artış tespit edildi (hepsinde p< 0,05). PEMR'si 48 saatin üzerinde olan antenatal steroid alan bebeklerde, BPD'nin %38 gibi çok yüksek oranda görüldü.SonuçBizim çalışmamızda PEMR'siz anne bebeklerinde antenatal steroid başta RDS, BPD ve PDA olmak üzere prematürite morbiditesini azaltırken; PEMR'li olgularda ise antenatal steroid RDS, BPD ve ROP görülme riskini artırmaktadır. Antenatal steroid alanlarda PEMR, RDS BPD ve PDA başta olmak üzere prematürite morbiditesini özellikle erken ve geç sepsis riskini artırmaktadır. Bu nedenle PEMR'li bebeklerde ilk 48 saat içerisinde antenatal steroid verildikten sonra doğumun yaptırılması antenatal steroidin koruyucu etksini PEMR'li bebeklerde gösterebilceğini düşünebiliriz Ancak yine de antenatal sterodin PEMR'li olgularda yenidoğan üzerine etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için daha çok PEMR'li olgunun olduğu çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction :The most common complications of prematurity -which is one of the main reasons of neonatal morbidity and mortality- include respiratory distress syndrome (RDS), intraventricular haemorrhage (IVH), periventricular leucomalasia (PVL), necrotizing enterocolitis (NEC), bronchopulmonary dysplasia (BPD), patent ductus arteriosus (PDA), retinopathy of prematurity (ROP), sepsis and permanent neurologic sequelae. Recent innovations in perinatology enabled great improvement of morbidity and survival rates. Administration of antenatal steroids to pregnant women at risk of preterm birth has been used over 30 years, reducing neonatal morbidity and mortality rates by accelerating fetal lung maturation. Nevertheless, antenatal steroid therapy to women with preterm premature rupture of membranes (PPROM) has adverse effects on newborn mortality and morbidity, which are stil being debated. This study aims to compare the effects of antenatal steroid therapy on morbidity and mortality with regards to complications of prematurity, in premature babies with and without history of PPROM.Method:443 babies with a history of preterm birth who had been followed up in a neonatal intensive care unit were included. 121 had a history of PPROM, 85 of whom were administered steroid therapy while the rest were not. Of the 312 babies who did not have a history of PPROM, 188 were given antenatal steroids, while the rest were not.Results:In the non-PPROM group, antenatal steroid therapy was observed to reduce RDS twofold [OR (95% CI): 2.22 (1.38-3.58)], BPD 3.5 times [OR (95% CI): 3.66 (1.71-7.82)] and PDA requiring treatment 2.7 times [OR (95% CI): 2.73 (1.24-6.0)].