Prediabetik hastalarda demir metabolizması ve serum hepsidin düzeylerinin, diyabet etiyopatogenezindeki rolünün değerlendirilmesi
Iron metabolism in prediabetic patients and revealing the roles of serum hepcidin levels in diabetic ethyopathogenesis
- Tez No: 452955
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TARKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda diyabet gelişmesinde hepsidinin potansiyel rolünü ve pre diyabetik hasta grubunda demir metabolizma durumunu incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aralık 2010- Aralık 2011 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları Bölümü'ne başvuran, yapılan OGTT sonucunda bozulmuş glikoz toleransı (BGT) saptanan 60 hasta ve normal glikoz toleransı olan 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Serum ferritin kemilüminesans, hepsidin ELİSA ve demir, total demir bağlama kapasitesi spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Demir metabolizması ve hepsidin parametreleri her iki grupta istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Prediyabetik hasta grubunda serum ferritin ve hepsidin düzeyleri kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p değerleri sırasıyla 0.009 ve 0.034); ancak serum ferritin ile hepsidin arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanamadı. Serum demir, total demir bağlama kapasitesi, serum transferin saturasyonları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Sonuçlar: Bu çalışmada serum ferritin ve hepsidin değerleri prediyabetik hasta grubunda artmış ancak sonuçlar serum demir, TDBK ve transferin saturasyonu açısından incelendiğinde iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Bu durum, diyabetin kendisinin de düşük dereceli inflamatuar durum olması ve ferritin ile hepsidin artışının düşük dereceli inflamasyona bağlı prediyabet dönemde bile artabileceğini düşündürmektedir, fakat bu ilişkiyi destekleyecek yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Object: In this study we aimed to reveal the potential role of hepcidin in devolopment of diabetes and to examine the iron metabolism status in prediabetic patients.Material and Methods: In this study 60 prediabetic patients (IGT) and 30 voluntary healthy women with normal glucose tolerance based on their OGTT results, who applied to Kocaeli University İnternal Medicine and Endocrinology polyclinic between december 2010 and december 2011 were included. Serum ferritin level was measured by chemiluminesence, hepcidin by ELISA, iron and iron-binding capacity by spectrophotometric methods. The iron metabolism and hepcidin parameters of the groups were statistically compared.Results: Serum ferritin and hepcidin levels were significiantly higher in prediabetic group than control group (p= 0.009 and 0.034, respectively). However, there was not a statistically significant correlation between serum ferritin and hepcidin levels. When the results of serum iron, total iron binding capasity and serum transferin saturation were evaluated, there was no statistically difference detected between these two groups.Conclusion: In this study serum hepcidin and ferritin levels were found elevated in prediabetic patients. But when we evaluated the results of serum iron, total iron binding capacity, transferrin saturation, there was no statistically significant difference between prediabetic and control groups. This may be due to diabetes itself which is a low degree chronic inflamation. This study may prove that hepcidin and ferritin levels can be found elevated even in prediabetic patients due to the inflammation; but further studies that would support this hypothesis are needed.