Foton doz hesaplamalarında tedavi planlama sistemlerinde kullanılan inhomojenite düzeltme algoritmalarının doğruluğunun araştırılması.
Investigation of the accuracy of inhomogeneity correction algorithms used in treatment planning systems for photon dose calculation.
- Tez No: 452956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doku içindeki inhomojeniteler doz dağılımlarını önemli ölçüde değiştirirler. Bu yüzden doz hesaplamalarında büyük dozimetrik hatalar çıkabilmektedir. Bu çalışmada XiO CMS tedavi planlama sisteminde kullanılan inhomojenite düzeltme algoritmasının doğruluğu deneysel olarak araştırıldı.6MV ve 18MV ile homojen ve inhomojen ortamda çeşitli alan boyutlarında PTW 2D Array Seven29 ve 0,6cc iyon odasıyla merkezi eksen nokta dozları ölçüldü. Ölçülen değerler, CMS XiO tedavi planlama sisteminde Convolution algortimasında hesaplanan dozlar ile karşılaştırıldı. Ayrıca İnhomojenite Düzeltme Faktörleri de (ICF) değerlendirildi. Aynı derinliklerde film yöntemi ve PTW 2D-Array ile ölçülen doz profilleri, TPS'de hesaplanan doz profilleri ile karşılaştırıldı. PTW 2D-Array ile ölçülen ve TPS'den alınan doz dağılımları PTW Verisoft programında yer alan Gamma Index metodu kullanılarak karşılaştırıldı.0,6cc iyon odası ile ölçülen ve TPS'de hesaplanan nokta dozlar arasındaki yüzde farklar alan boyutu arttıkça artmaktadır. 6MV'de bulunan farklar 18MV'de bulunandan daha fazla bulundu. İnhomojen ortamın 1cm altında ölçülen ile hesaplanan nokta doz farkı, 3cm altındaki nokta doz farkından daha fazladır.Ayrıca 2D-Array ile 0,6cc iyon odası karşılaştırıldığında 0,6cc iyon odasının hesaplanan değere daha yakın sonuçlar ölçtüğü bulundu.ICF alan boyutu arttıkça azaldı. Ölçülerek bulunan ICF, TPS'den elde edilen ICF'ye oranla daha az bulundu.İzodoz dağılımları için yapılan karşılaştırmalarda, planlanan ve ölçülen değerler arasındaki en uyumsuz sonuç iki enerji için de 20x20cm2 alan boyutu bulundu. 6MV ve 18MV ile bulunan sonuçlar kıyaslandığında ise 6MV ile ölçülen ve hesaplanan değerler arasında daha iyi uyum olduğu bulundu.Sonuç olarak çalışmamızda kullanılan CMS tedavi planlama sistemindeki Convolution algoritmasının deneysel ölçümlerle ve literatürde bulunan diğer algoritmaların sonuçlarıyla uyum içinde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Inhomogeneities within tissue change dose distributions significantly. Therefore large dosimetric errors may occur at dose calculation. In this study it was searched experimentaly that accuracy of inhomogeneities correction algorithm used in XiO CMS treatment planning system.Central axis point doses were measured by PTW 2D-Array and 0,6cc ion chamber using 6MV and 18MV both in homogeneous and inhomogeneous medium with different field sizes. Measured values were compared with point doses which calculated in CMS XiO treatment planning system with convolution algorithm. Also Inhomogeneity Correction Factors (ICF) were evaluated. Dose profiles that measured by using PTW 2D-Array and film methods at the same depths were compared with dose profiles gained from CMS TPS. Dose distributions were measured by using PTW 2D-Array and gained from the CMS TPS were compared with Gamma Index method in PTW Verisoft program.% dose differences between measured and calculated doses are increasing by growing field size. The differences for 6MV were found greater than the differences for 18MV. Dose differences between measured and calculated points below 1cm of inhomogeneous medium were found bigger than below 3cm.Also it is found by the comparisons of the 0,6cc and 2D-Array that results of measured with 0,6cc ion chamber were closer to the calculated value.ICF was decreased by growing field size. Measured ICF is less than ICF is gained from the TPS.It was found on the comparisons of the isodose distributions that the incompatibility of the planned and measured datas are the biggest difference at 20x20cm2. When comparing the results of 18MV and 6MV, values were measured by 6MV is a good agreement between measured and calculated.As a result, Convolution algorithm in CMS treatment planning system were found harmonius with the experimental measurements and the results of other algorithms in the literature.