Preadölesan dönemdeki çocukların sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesindeki parametrelerin seçili biyomotor beceriler ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between selected biomechanical skills and parameters in the health-related physical fitness report of preadolescent children
- Tez No: 944150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ASAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEBRAİL GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmada, preadölesan dönemdeki çocuklarda kas kuvveti, esneklik, vücut kompozisyonu gibi sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk (SİFUK) parametreleri ile çocukların biyomotorsal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya yaşları 11-13 yıl (12.17±.671), vücut ağırlık 23.20-78.60 kg (46.88±11.92), boy uzunluğu 1.29-1.72 cm (53±.077) ve Beden kitle indeksi (BKİ) 13.93-32.72 (46.88±11.92) kg/m2 olan 47 erkek ve 58 kadın olmak üzere toplam 105 gönüllü öğrenci katılmıştır. Çalışma, 2 hafta boyunca haftada 2 gün olacak şekilde 4 seansta gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları arasında“Kişisel Bilgi Formu,”“505 Çeviklik Testi,”“20 Metre Sürat Testi,”“10 Metre İvmelenme Testi”ve“Flamingo Denge Testi”yer almaktadır. Çalışma verileri SPSS paket programında tanımlayıcı istatistiklerden Pearson Korelasyon Testi ve Bağımsız Örneklem T Testi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research investigated the relationship between health-related physical fitness (HRPF) parameters such as muscle strength, flexibility, body composition, and biomotor skill levels of preadolescent children. Methods: In this research was participated that a total of 105 volunteer students, 47 males and 58 females, aged 11-13 years (12.17±.671), body weight 23.20-78.60 kg (46.88±11.92), height 1.29-1.72 cm (53±.077) and Body Mass Index (BMI) 13.93-32.72 (46.88±11.92) kg/m2 participated in this research. The research was conducted in 4 sessions, two days a week for two weeks. Data collection tools included the“Personal Information Form,”“505 Agility Test,”“20 Meter Sprint Test”“10 Meter Acceleration Test,”and“Flamingo Balance Test.”Pearson Correlation Test and Independent Sample T Test were used to obtain the research data from descriptive statistics in the SPSS package program.