Üçlü portal teknik ile tek bant anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunun sonuçları
The results of anatomic single bundle anterior cruciate ligament reconstruction using the three portal technique
  1. Tez No: 452990
  2. Yazar: ŞEYHMUS KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AZBOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Transtibial teknik ön çapraz bağ (ÖÇB) cerrahisinde en sık uygulanan yöntemdir. Ancak diz anatomisi ve biyomekaniğinin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte son zamanlarda ÖÇB'nin anatomik rekonstrüksiyonu önem kazanmıştır. Bu çalışmada artroskopik üçlü portal teknik ile tek bant anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) uyguladığımız olguların fonksiyonel sonuçlarını değerlendirdik.ÖÇBR uygulanan 27 hasta (bir kadın, 26 erkek; ortalama yaş 26.7 yıl; dağılım 17-34 yıl) çalışma grubunu oluşturdu. Tüm hastalara artroskopik üçlü portal anatomik rekonstrüksiyon tekniği ile hamstring otogrefti ve endobutton CL kullanılarak ÖÇBR uygulandı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirilmelerinde şikâyet, fizik muayene, IKDC, Lysholm, Tegner ve Cincinnati değerlendirme skalaları, eklem hareket açıklıkları, uyluk atrofisi, tek bacakla atlama testi kullanıldı. Greftin anatomik yerleşimini değerlendirmede Fu ve ark.'nın önerdiği radyolojik kriterler kullanıldı. Ortalama takip süresi 11.4 ay (dağılım 6-16 ay) idi.IKDC skorlama sistemine göre hastaların tamamı ameliyat öncesi C ve D gurubunda iken ameliyat sonrasında %85'i A ve B gurubundaydı. Hastaların Lysholm ve Cincinnati skoru ortalaması ameliyat öncesinde sırayla 49 ve 9.7, ameliyat sonrasında ise 92 ve 28.1; Tegner aktivite düzeyi ortalaması travma öncesi 7.3, ameliyat öncesi 1.5, son kontrolde 6.1 olarak saptandı. Radyografik değerlendirmede 23 hastada (%85) greftin anatomik olarak yerleştirildiği görüldü.Üçlü portal teknikle ÖÇBR; greftin anatomik yerleşimine imkan sağlayarak erken dönemde başarılı sonuçlar vermektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ön çapraz bağ, anatomik rekonstrüksiyon, artroskopik, üçlü portal teknik, greft, tünel.
Özet (Çeviri)
Transtibial technique is the most common method which is used in anterior cruciate ligament (ACL) surgery. However the anatomic reconstruction has gained importance in recent years with a better understanding of anatomy and biomechanics of the knee. In this study we evaluated the functional results of the patients treated with single bundle anatomic ACL reconstruction using three portal technique.The study included 27 patients (one female, 26 males; mean age 26.7 years; range 17 to 34) with ACL injury. All patients uderwent arthroscopic anatomic ACL reconstruction with three portal technique using hamstring autograft and endobutton CL. Patients were evaluated according to their complaints, physical examination, IKDC, Lysholm, Tegner and Cincinnati scales, range of motion, thigh atrophy, one leg jumping test and both preopatively and postoperatively. The anatomic placement of grafts were assessed using the radiological critera of Fu et al. The mean follow-up period was 11.4 months (range 6-16).According to IKDC score system all the patients were group C and group D preoperatively, and %85 were group A and B at the latest folluw-up. The average Lysholm and Cincinnati scores were 49, 9.7 and 92, 28.1 preoparatively and postoperatively, respectively. Tegner activity level score was 7.3 preinjury, 1.5 preoperatively and 6.1 at latest follow-up. Radiological evaluation revealed that anatomical graft placement were obtained in 23 (%85) patients.ACL reconstruction with three portal technique, can allow anatomic graft placement and give succesfull results in early period.KEYWORDS: Anterior cruciate ligament, anatomic reconstruction, arthroscopic, three portal technique, graft, tunnel.