Örgüt temelli alt kültürlerarası farklılıkların örgütsel bağlılık üzerindeki etkisiyle ilgili bir araştırma
A research on the effect of cultural diversity on organizational commitment
  1. Tez No: 453029
  2. Yazar: SİNEM BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER TASLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında, insan yaşamının her alanında etkili olan kültür ile örgütsel bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığı, çağrı merkezi işletmesinde yapılan anketler aracılığıyla incelenmiştir. İş görenlerin bağlılık düzeylerini ölçmek üzere Allen ve Meyer'in geliştirmiş olduğu örgütsel bağlılık ölçeği (duygusal bağlılık, devam bağımlılığı, normatif bağlılık), kültürel özelliklerini ölçmek üzere ise, Hofstede'in ortaya koymuş olduğu kültürel boyutlar (güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireycilik-toplumculuk, erillik-dişillik) ışığında oluşturulan kültür ölçeği kullanılmıştır. Anket Sonuçları SPSS versiyon 20 ile analiz edilmiştir. Analizde öncelikle boyutların kendi aralarındaki ilişki ve anlamlılıklarını tespit etmek amacıyla Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Sonrasında işletme çalışanlarının demografik özelliklerine göre örgütün, örgütsel bağlılık ölçeğinin ve örgütün kültürel boyutlarında aldığı değerlerin farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek için fark testleri uygulanmıştır. Çalışma başlıca dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kültür ve farklılıklar kavramı üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde örgüt kültürü ve alt kültürelarası farklılıklar konusuna değinilmiş, üçüncü bölümde örgütsel bağlılık konusuna değinilmiş ve dördüncü bölümde ise kültürel farklılıklar ve örgütsel bağlılık ilişkisi incelenmek üzere çağrı merkezi işletmesi üzerinde yapılan araştırmayla ilgili bulgu ve değerlendirmeler sunulmuştur. Ayrıca, elde edilen veriler kullanılarak, örgütsel bağlılık boyutları ile demografik değişkenlerin ve kültür boyutları ile demografik değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri de irdelenerek, bu bölümde sunulmuştur. Çalışmanın, teorik ve pratik anlamda hem literatüre hem de çağrı merkezi işletmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the relation ship betweenculture that is influential in any area of human life and organizational commitment has been investigated by the questionnaire which has been conducted at the call center busines units. Fort he measurement of the level of organizational commitment and the culturel characteristics organizational commitment scale developed by Allen and Meyer (emotional commitment, continued commitment, normative commitment) and cultural dimensions developed by Hofstede (power distance, uncertainty avoidance, individualism-collectivism, masculinity-femininity) have been employed. The results of the questionnaire are analyzed with SPSS versiyon 20. In the analysis, first of all Correlation Analysis is implemented to determine the direction and significance of the relation among the dimensions. After, Assumption Tests are conducted to see if the organizations organizational commitment scale and organizations culturel dimension scores differiate according to employees demographic characteristics. The study is mainly consists of four parts. In the first section of the study, the concept of culture and diversity has been considered, in the second section the concept of organizational culture and between sub-cultural diversity has been touched upon, in the third section the concept of organizational commitment has been touched upon, and fourth section, in order to investigate the relation between culturel diversity and organizational commitment, the result of the survey which has been conducted in call center business units has been presented. Moreover, using the acguired data, the relationship between the demographic variables in the framework of the organizational commitment and the culturel dimensions have been analysed and presented in this section. This study is considered that it contributes to both the literature and call center businesses in theory and practice.