Parfüm sanayine yönelik hoş kokulu bazı maddelerin sentezi
- Tez No: 45321
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, parfüm sanayine yönelik bazı maddelerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Ucuz ve kolay temin edilebilir a-pinenden çıkarak, ticari öneme sahip kamfen, bornil esterler ve kamfor, literatürde bilinen yöntemlerle sentezlendiler. Bu bileşiklerin sentezi, a-pineni pinen hidroklorüre, hidroklorürün bornil klorüre, bu son bileşiğin bazik ortamda kamfene, kamfeni ise asetik asid ile borneolün esterine dönüştürerek gerçekleştirildi. a-Pinen, organik asidlerle sülfürik asid beraberinde, tek aşamada bornil esterlere dönüştürüldü. Çalışmanın ikinci kısmında, model olarak seçtiğimiz bazı fenilasetamidlerin Pb(OAc)4 ile açillenmeleri gerçekleştirildi. Çıkış maddesi olarak kullandığımız amidler iki farklı yönteme göre sentezlenerek Pb(OAc)4 veya Pb3Û4 kullanılarak aynı yapıda amid ve ester grubu içeren N,N-dialkil- O-açilmandelamidler sentezlendi. Bu yeni bileşiklerin yapıları saf bileşiklerin kimyasal ve spektral özelliklerinin incelenmesiyle karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, some compounds which can be used in the fragrance industry were synthesized. Starting from cheap and readily available a- pinene, commercially important camphene, bornyl esters and camphor were synthesized by methods known in the literature. a-Pinene was converted into bornyl acetate via pinen hydrochloride, bornyl chloride and camphene. On the other hand, a-pinene was converted directly into bornyl esters reacting it with the corresponding organic acids in the presence of sulfuric acid. In the second part of this work ot-amidoacetoxilation of the model phenylacetamides was investigated. Starting amides were synthesized by two methods and acetoxylated with either LTA and PD3O4 to give corresponding N,N-dialkyl-0-acylmande!amides. These compounds, containing amide and ester functions in their structures, were characterized by investigating their chemical and spectral properties.