Hizmet sektöründe kısmi süreli çalışanların sosyo-psikolojik analizi (Isparta ili örneği)
Socio-psychologic analysis of part time workers in tertiary sector- the example of (Isparta city)
  1. Tez No: 453342
  2. Yazar: AYŞE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
HİZMET SEKTÖRÜNDE KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLARIN SOSYO-PSİKOLOJİK ANALİZİ (ISPARTA İLİ ÖRNEĞİ) Enformasyon teknolojilerindeki hızlı değişim ve iş hayatının getirileri yeni çalışma biçimlerini ve iş hayatında esnekliği ortaya çıkarmıştır. Kısmi süreli çalışma da evde çalışma, tele çalışma ve sıkıştırılmış iş haftası gibi esnek çalışma türlerinden biridir. Kısmi süreli çalışanların emsal işçiyle haklar yönünden farkları yoktur. Türkiye'deki işsizlik ve çalışma şartları kısmi süreli çalışmanın tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Çalışma saatlerinin uzunluğu ve iş hayatının yoğun çalışma temposu özellikle kadınların ve öğrencilerin tam süreli çalışmasına engel teşkil etmektedir. Emeklilik maaşlarının yetersiz kalması veya genç yaşta emekli olan kişilerin de gerek emekli maaşın yetersizliği gerekse çalışıp kazanma isteklerinin tatmin olmamış olması nedeniyle de kısmi süreli çalışmanın tercih edildiği yadsınamaz bir gerçektir. Çalışmanın amacı temelde hizmet sektöründe kısmi süreli çalışanların sosyo-psikolojik durumlarını analiz etmektir. Fakat işçilerin kısmi süreli çalışmayı tercih etme nedenleri, kısmi süreli çalışmayı daha çok kimlerin tercih ettiği, kısmi süreli çalışmanın veya kısmi süreli çalışanların özellikleri gibi birçok konuya da çalışmada yer verilmiştir. Hizmet sektöründe kısmi süreli çalışanların hizmet sektörüne veya genel itibariyle çalışma hayatına etkileri veya katkıları da bu çalışmanın amaçları arasındadır. Anahtar Kelimeler; Esneklik, Kısmi Süreli Çalışma, Tükenmişlik, İş-Aile Çatışması, Psikolojik Sıkıntı, İş Stresi, İşten Ayrılma Niyeti, Sosyo-psikolojik Analiz, Hizmet Sektörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOCIO-PSYCHOLOGIC ANALYSIS OF PART TIME WORKERS IN TERTIARY SECTOR- THE EXAMPLE OF ISPARTA CITY Rapid change in information technologies along with the gainings from business life has created new working types and flexibility in the business life. Part time working or working at home, teleworking, compressed work weeks are the types of flexible working. Part time employees do not differ from full time employees in terms of rights. Unemployment and working conditions in Turkey play an importance role in preference of part time working. Long working hours and busy schedules prevent women and students from working full time. Because of inadequate retirement salary and/or the fact that those retired at an early age are not satisfied with working and earning insufficient salaries, preference in part time working is an undeniable fact. The purpose of the study is to analyze the socio-psychologic conditions of part time workers in the tertiary sector. The reasons why employees prefer part time working, those who prefer working part time more than the others, main features of part time working or those who work part time are touched upon in this study. The effects or contributions of part time workers in the tertiary sector on the sector itself or on the business life are among the purposes of this study. Key Words; Flexibility, Part time Working, Burnout, Person-Organization Compatibility, Psychological Distress, Work Stress, İntention to leave the job, Socio-Psychologic Analysis, Tertiary Sector.