İskenderun Körfezi'nde bulunan Sargocentron rubrum (Forsskål, 1775)'nın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of Sargocentron rubrum (Forsskål, 1775) in Iskenderun Bay
  1. Tez No: 566832
  2. Yazar: FERHAT KABAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada aylık olarak elde edilen örnekler paraketa ve uzatma ağı ile temin edilmiş 331 143 dişi ve 188 erkek) adet Sargocentron rubrum bireyi Eylül 2017-Ağustos 2018 tarihleri arasında incelenmiştir. S. rubrum bireylerine ait boy aralığı 10,0-21,0 cm, ağırlık aralığı ise 17,4-196 gr arasında bulunmuştur.“b”değeri sırasıyla; dişiler için, 3,145 erkekler için, 3,174 ve tüm bireyler için 3,142 olarak bulunmuştur, Türün dişi, erkek ve tüm bireyler arasında hesaplanmış olan boy-ağırlık denklemleri ise sırasıyla W = 0,0129xL3,1453, W = 0,0118xL3,1742 ve W = 0,0129xL3,1420 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada S. rubrum bireylerinin pozitif allometrik büyüme gösterdiği belirlenmiş olup von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri ise dişi bireylerde; L = 35,640 [1-e-0,110 (t-1,015)], erkek bireylerde; L∞= L = 35,365 [1-e-0,112 (t-1,065], ve tüm bireylerde; L = 35,532 [1-e-0,113 (t-1,112] şeklinde hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü ortalamaları dişi bireylerde; 1,932, erkek bireylerde 1,923 ve tüm bireylerde 1,919 olarak saptanmış ve önemli bir farklılık bulunamamıştır (P>0.001). İlk cinsi olgunluk boyları, dişi bireyler için 14,10 cm erkekler bireyler için 14,20 cm olarak hesaplanmıştır. Sargocentron rubrum bireylerinin anlık ölüm oranı (Z) 1,37 Doğal Ölüm Oranı (M) 0,99 Avcılık Ölüm Oranı (F) 0,389 olarak tespit edilmiştir. Bu türün Türkiye denizlerinde (doğu Akdeniz) geniş kapsamlı biyolojik özellikleri ilk defa bu çalışmada incelenmiştir. Bu çalışma, bilim ve balıkçılık yönetimi uygulamalarına önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study a total of 331 (143 female and 188 male) Redcoat, Sargocentron rubrum were caught in Iskenderun Bay between September 2017 and August 2018 using a longline. The distribution length range of S. rubrum individuals was 10.0 - 21.0 cm and the weight distribution range was 17.4 - 196 g. The b parameter of the LWR were found 3.145, 3.174 and 3.142 for females, males and combined, respectively. The length-weight relationships were computed for female, male and combined respectively as; W = 0.0129xL3.1453, W = 0.0118xL3.1742 ve W = 0.0129xL3.1420. The present study, positive allometric growth were observed for male, female and combined. Von Bertalanffy growth parameters were estimated as L = 35.640 [1-e-0.110 (t-1.015)] for females, L∞= L = 35.365 [1-e-0.112 (t-1.065], for male sand L = 35.532 [1-e-0.113 (t-1.112] for combined. Fulton'scondition (KF) factor values also revealed not significant variations (P>0.001) for females as 1.932 and for males as 1.923 specimens of S. rubrum. The first of maturity length was 14.10 cm for female and 14.20 cm for males. The Instantaneous mortality rate (Z) of the S. rubrum individuals was 1.37 Natural mortality rate (M) 0.99 Fishing mortality rate (F) was determined to be 0.389. In this study, a comprehensive biological characteristics of this species for the first time in Turkey Seas (eastern Mediterranean) coast have been examined. This study will provide an important contribution to the science and fisheries management applications for this species.