Pvd kaplanmış biomalzeme olarak kullanılan AISI 316 L paslanmaz çeliğinin sodyum hyaluronat ve kuru ortamdaki aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear behavior in the sodium hyaluronate and in dry area of the pvd coated AISI 316 L stainless steel
- Tez No: 453462
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN DÜZCÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; PVD – Katodik Ark metodu ile CrN/TiN kaplanmış, plazma nitrasyon yapılmış ve kaplanmamış AISI 316 L paslanmaz çeliğinin aşınma performansları Bilye-Disk deney cihazında, kuru ve sodyum hyaluronat sıvısı kullanılarak sıvı sürtünme çalışma şartlarında incelenmiştir. Biomalzeme uygulamalarında genel olarak Ti-6Al-4V malzeme kullanılmaktadır. Fakat bu malzemenin tedariki zor olmakla beraber ekonomik açıdan da pahalı bir malzemedir. Tüm bu nedenlerden dolayı tedarik açısından daha uygun ve daha ekonomik olan 316 L malzemesi deney malzemesi olarak kullanılmıştır. Ti-6Al-4V malzemeden imal edilmiş deney numuneleri de aynı şartlarda teste tabi tutularak aşınma performansları kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, Bilye-Disk deney cihazında yapılan deneylerde; 1. 316 L numunelerden PVD yöntemi ile kaplanmış olanları diğer numunelere göre kıyaslarsak eğer aşınma miktarlarında ve oranlarında azalma görülmüş ve ayrıca numunelerin yüzeyinde oluşan abraziv aşınma izlerinin azaldığı tespit edilmiştir. 2. Sodyum hyaluronat sıvısı kullanılan çalışmalarda kuru ortama göre aşınma miktarında ve oranında azalmaların oluştuğu görülmüştür. 3. PVD yöntemiyle kaplanmış 316 L numunelerin kaplanmamış Ti-6Al-4V malzemeye göre daha iyi bir aşınma performansı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The abrasion performances of CrN / TiN coated, plasma nitrided and uncoated AISI 316 L stainless steel with PVD - Cathodic Arc method were investigated under liquid friction operating conditions using dry and sodium hyaluronate fluid in the Ball-Disc test apparatus. Ti-6Al-4V material is generally used in biomaterials applications. However, this material is difficult to supply and is also an expensive material from an economic point of view. For all these reasons, 316 L materials which be economically more suitable for supply has been used as test material. The test specimens made from Ti-6Al-4V material were also tested under the same conditions and the wear performances were compared. As a result, in the experiments performed working conditions in the Ball-Disc test apparatus; 1. If the 316 L samples are compared with those of other samples by wear of the PVD method, it is see the decrease the amounts and ratios of abrasion and also It has been found that the abrasive wear marks on the surface of the samples decrease. 2. Sodium hyaluronate liquids have been found to reduce the amount and ratio of wear when compared to dry medium. 3. The 316 L samples coated with the PVD method showed better wear performance than the uncoated Ti-6Al-4V material.