Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinin fotovoltaik sistemler açısından incelenmesi
The investigation of Okmeydanı Urban Regeneration Project in terms of fotovoltaic systems
- Tez No: 453541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ŞENTÜRK, DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, 13.06.2016 tarih ve 2016/8949 sayılı karar ile Riskli Alan ilan edilen Beyoğlu / Şişli – Okmeydanı bölgesinde yapılacak olan Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ve uygulamaya yönelik fizibilite çalışması ele alınmaktadır. Günümüzde dünyada hızla büyüyen sera etkisi ve iklim değişiklikleri ile alakalı birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş ve bu yönde hızla teknolojilerini geliştirmektedir. Bu çalışma, ülkemizde gelişen inşaat sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanabilme fikri üzerine yapılmıştır. Ülkemizde yapılan ve yapılması planlanan kentsel dönüşüm projelerinde bölgesine göre fizibilite çalışması yapılması ve yenilenebilir enerji kaynakları teknolojilerinden yararlanılması açıklaması yer almaktadır. yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak kentsel dönüşüm projesi uygulanması ülkemiz için gelecek ve çevresel farkındalık yaratmak adına önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is utilizing the renewable energy sources in Okmeydanı Urban Regeneration Project and improving application-oriented study and doing the feasibility. As the thesis study area Beyoğlu / Şişli – Okmeydanı region with the decision ruling dated 06.13.2016 and numbered 2016/8949 was announced as the risky area . Nowadays many countries focus on renewable energy resources and development of new technologies in this area due to the greenhouse effect and serious climate changes. The main objective of this study is to make a link between the natural energy resources in Turkey and the developing construction sector. In this thesis, the feasibility studies of one of the main urban regeneration projects developing in our country was studied in terms of renewable energy technologies . Using renewable energy resources in construction of an urban regeneration projects in our country will create the environmental awareness in different ways .