Belonging in a marginalized neighborhood: A Historical ethnography of İstanbul's Okmeydanı
Marjinalleştirilen bir semtte aidiyet: Istanbul, Okmeydanı'nın tarihsel etnografisi
- Tez No: 573750
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez İstanbul'un kentleşme tarihinde özel bir konumu olan Okmeydanı semtinin yakın tarihini incelemektedir. 1950 ve1960'lı yılların kırdan kente göç sürecinde bir gecekondu yerleşimi olarak kurulan bu semt, yeni göç dalgaları ve siyasal koşulların etkisiyle çeşitli dönüşümlerden geçmiştir. Okmeydanı sakinlerinin anlatılarını temel alan bu çalışma, genelde bir“Alevi-solcu”mahallesi olarak yaklaşılan bu semtte aidiyet ve cemaat duygusunu ele almaktadır. Bu çalışma, sakinlerinin yaşadıkları semte nasıl bir bağlılık geliştirdiklerini ve kendilerini onunla nasıl özdeşleştirdiklerini anlamak amacıyla bu yerleşimin kuruluş sürecine ve 1990lı yıllarda geçirdiği dönüşümlere odaklanmaktadır. Nüfusunun çeşitliliği ve farklı tarihsel süreçler göz önünde bulundurulduğunda, semt sakinlerinin göç sonrası yeni çevrelerine bağlanma konusunda kendilerine özgü deneyimlere sahip oldukları ve geçmişi farklı biçimlerde kurguladıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca, 2000li yıllarda küreselleşmenin etkisiyle birlikte, Okmeydanı soylulaştırma ve kentsel yenileme girişimlerinin hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu tez aynı zamanda Okmeydanı sakinlerinin semtlerinin mevcut kimliğini ve dokusunu kentsel dönüşüme karşı nasıl savunduklarına da değinmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the contemporary history of Okmeydanı, an urban neighborhood in Istanbul which has a specific place in the history of urbanization in Turkey. Established as a gecekondu settlement during the rural-urban migration period in the late 1950s and 1960s, the neighborhood went through other transformations marked by new waves of migration and the political circumstances surrounding them. Based on the narratives of Okmeydanı's inhabitants, this study examines the sense of belonging and the sense of community in this place which has been generally approached as one of the marginalized“Alevi-leftist”neighborhoods. To explore how the inhabitants developed an attachment to the neighborhood where they live in, and identify themselves with it, this study focuses on the establishment process of the settlement, and transformations that it went through in the 1990s. Given the diversity of its population and different historical processes, the inhabitants had their own particular experiences of bonding with their new environment after the migration, and thus have different recollections of the past. In addition, by the 2000s, under the impact of globalization, Okmeydanı has become one of the targeted areas for gentrification and urban renewal attempts. This thesis also overviews how the Okmeydanı's inhabitants defend the identity and texture of their neighborhood against the urban transformation project.