Providing active feedback in two dimension on a touch screen
dokunmatik ekran üzerinde iki boyutlu aktif geri besleme sağlanması
- Tez No: 453616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN SAMUR, DOÇ. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gunumuzde elektronik cihazlarda dokunmatik ekranların yaygın bir sekilde kullanıldıgını gormekteyiz. Kullanıcıların, dokunmatik ekranlar aracılıgıyla sanal nesnelerle kurdugu iliskinin tatminkar olmaması sebebiyle geri beslemelerin gelistirilebilmesi icin arastırmalar yapılmaktadır. Yapılan arastırmalar, parmagın ekran uzerinde hareket ederken alınabilecek geri beslemelerin geli¸stirilmesi uzerine yogunlasmaktadır ve bu geri beslemeler, pasif geri besleme olarak adlandırılmaktadır. Ote yandan, parmagın ekran uzerinde sabit konumlandıgı durumlarda da geri besleme alabilmesi icin calısmalar yapılmaya ba¸slanmı¸stır ve bu geri beslemelere aktif geri besleme adı verilmektedir. Bu tezde, elektrostatik dokunmatik ekranlar uzerinde sabit duran bir parma˘ga uygulanan kuvvetin yon degisimi analiz edilmistir. Iki boyutlu kuvvetler, elektrostatik kuvvet ile surtunmeyi kontrol ederek yaratılır. Baslangıcta, ba˘gıl yer degistirme, elektrostatik kuvvet sinyalinin frekansı ve bu sinyalin genli˘gi gibi onemli fakt¨orleri ara¸stırmak icin deneyler yapılmıstır. Sonuclar, elektrostatik dokunmatik ekranlarda aktif geribesleme olusumunu saglayan parametrelerin etkilerini gostermektedir. Minimum bagıl yer degistirme miktarı 4 mm olarak bulunmustur. Elektrostatik sinyal frekansı ve genliginin artması tek yonlu kuvvetin artmasına yol actıgı gozlemlenmi¸stir. Bir boyutta aktif geri beslemeyi arastıran deneylerin ardından, dokunmatik ekranı sabit duran parmaga gore iki boyutta hareket ettirebilmek icin duzlemsel bir mekanizma tasarlanmıstır. Sabit duran parmaga gore tek yonlu kuvvetin yon degi¸stirebildi˘gini g¨ozlemleyebilmek icin, ekran 0 dereceden 180 dereceye kadar 45 derecelik artıslarla titrestirildi. Daha dar bir acıda iki boyutlu kuvvetin fizibilitesi ara¸stırmak icin, sabit duran parmaga 27 derecelik acı ile de kuvvet uygulandı. Sonuclar, aktif geri beslemenin dokunmatik ekranda iki boyutta olusturuldugunu gostermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a two dimensional active electrostatic tactile display, which is capable of applying directional forces in two dimensions to a stationary finger, is analyzed. Directional forces are created using friction induced by electrostatic attraction. At the beginning, a shaker is used to move the tactile display in one dimension relative to the stationary finger in order to investigate the factors affecting active feedback such as relative displacement, frequency of excitation signal, and amplitude of the excitation signal. In the first step, minimum relative displacement necessary for directional force is examined. In the second step, lateral forces are measured for four distinct frequencies of electrostatic excitation. In the third step, the effect of the amplitude of excitation voltage is investigated. The results show the feasibility of creating active feedback on an electrostatic tactile display. Minimum relative displacement is found as 4 mm. Increasing frequency and amplitude of electrostatic signal lead to the higher value of the directional force. Following the set of experiments investigating the active feedback in one dimension, a planar mechanism is built to move the tactile display in two dimensions relative to a stationary finger. In order to clearly see the effect of orientation of the directional force with respect to the stationary finger, the tactile display is excited from 0 to 180 degrees with 45 degree increments. Besides, directional force is applied at 27 degrees to a stationary finger in a single experiment to investigate the feasibility of directional force at a small angle. The results show that active feedback is created in two dimensions on the electrostatic tactile display.