Asansör sistemlerinde FMEA ve Fine-Kinney metodlarının risk değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of risk assessment in the elevator system FMEA and Fine-Kinney methods
- Tez No: 453630
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, ülkemizde yeni yeni oturmaya ve gelişmeye başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün temel taşlarından olan risk değerlendirme metotlarından Hata Türü Etkileri Analizi (FMEA) ve Fine-Kinney metotlarının asansör sistemlerindeki uygulamaları ele alınarak hazırlanmıştır. Asansör sistemlerinin; inşaat, montaj, bakım-onarım, arıza ve deneimi sırasında meydana gelebilecek iş kazalarının önlenmesi için uygulanan risk değerlendirme parametreleri ele alınarak karşılaştırma yapılmıştır. Birinci bölümde, asansör sistemlerinde uygulanması gereken risk değerlendirme ve tedbirlerin önemine, sektör ve asansör tanımına, tarihçe ve donanımlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, asansör işlerinin öncesinde yani inşaat sırasında ve montaj sırası ve sonrasında ele alınan İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) metodu ele alınarak uygulama yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Fine-Kinney metoduna yer verilerek uygulama yöntemine değinilmiştir. Beşinci bölümde, ele alınan iki risk değerlendirme metodunun uygulama örnekleri üzerinden karşılaştırma yapılmıştır. Altıncı bölümde, Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) ve Fine-Kinney metodundan asansör sistemlerinde kullanılabilirliği ve işlevselliği bakımından daha verimli olan metoda değinilmiştir. Son bölümde ise, Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) ve Fine-Kinney metotlarıyla yapılan çalışmaların uygulamalarına yer verilerek tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, in our country began to develop the new sitting and a cornerstone of a culture of health and safety at work; are risk assessment methods, Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) and Fine-Kinney methods, has been prepared by discussing them in the elevator system applications. Elevator systems; constructions, installation, maintenance and repair, breakdown and control the prevention of work-related accidents that might occur during the applied risk assessment to consider the parameters of comparison. In the firs section, elevator system, risk assessment and the importance of the measures, their definition, history and hardware sectors and lift. In the second part, lift jobs during construction, installation phases in HSE practices. In the third chapter, Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) method are described in the given application method. In the fourth section, the Fine-Kinney method are described in the given application method. In the fifth section, the two risk assessment methods discussed examples of applications made through comparison. In the sixth chapter, these two risk assessment method during the method more efficient elevator systems. In the last chapter, is giving the work done in their applications of substances place, this thesis has been completed.