Derin temel kazısında alternatif çözümler:Sivas Kültür Merkezi binası örneği
Alternative solutions in deep foundation excavation: Sivas Cultural Center sample
  1. Tez No: 453733
  2. Yazar: ABDULLAH KEKÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CEMAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanoğlunun artan istek ve talepleri yapılaşma sürecinde de kendisini göstermekte ve gittikçe daralan inşaat alanları nedeniyle eldeki mevcut alanların değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Mühendisliğin, ekonomi ve dayanıklılık temelleri üzerine kurulu olduğu düşünüldüğünde, gerekli çözümlerin maliyet ve dayanıklılık optimizasyonunu içermelidir. Bu çalışmada, derin temel kazısında önerilen alternatif destek sistemi modelleri incelenmiş ve bu modellerin tasarımında PLAXIS v8.6, GGU Retain v8 ve GGU-Stability v11 geoteknik yazılımlardan faydalanılmıştır. Literatürde yaygın olarak kabul gören yanal toprak basınç dağılımları ve kazı destekleme sitemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sivas Kültür Merkezi projesi kapsamında derin kazısında destek sistemine ihtiyaç duyulmuş ve bu sebeple iki farklı yöntem ile destek sistemleri tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan iki farklı alternatif model olan Model I ve Model II için gerekli geoteknik analizler yapılmıştır. Derin kazı desteklenmesi için oluşturulan Model I ve Model II için ayrı ayrı metrajlar çıkarılmış ve maliyet analizleri yapılmıştır. Yapılan tüm analiz sonuçları karşılaştırılmış ve Model II'nin daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Seçilmiş olan model II için, PLAXIS v8.6, GGU Retain v8 ve elle geoteknik çözümlemeleri yapılmıştır. Model II'nin toptan göçme analiz hesabında GGU-Stability kullanılmıştır. Sivas Kültür Merkezi binası derin temel kazısında, kullanılacak olan forekazık ve ankraj imalatının kısım ve aşamalarından bahsedilmiş, resimlerle imalat aşamaları anlatılmıştır. Kullanılan bilgisayar programlarının modelleme adımlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing desire and demands of human beings also manifest itself in the process of construction and due to the increasingly constricted construction sites, the need to assess existing areas arises. When engineering is thought to be based on economics and durability, the necessary solutions must include cost and durability optimizations. In this study, the alternative support system models proposed in deep foundation excavation were examined and PLAXIS v8.6, GGU Retain v8 and GGU-Stability geotechnical software were used to design these models. The widely accepted lateral soil pressure distributions and excavation support systems in the literature are discussed in detail. In the deep excavation of the Sivas Cultural Center project, a support system was needed and support systems were designed with these two different methods. Geotechnical analyzes were performed for two different alternative models, Model I and Model II. For Model I and Model II, which were created to support deep excavation, separate quantities were extracted and cost analyzes were made. All the analysis results were compared and the final result is that the Model II is more suitable. For the selected model II, PLAXIS v8.6, GGU Retain v8 and manual geotechnical analyzes were performed. GGU-Stability is used in the analysis of total slope stability of the Model II. In the deep foundation excavation of the Sivas Cultural Center building, the parts and phases of forekazık and anchor production to be used are mentioned and the manufacturing steps with pictures are explained. The steps of modeling the used computer programs are mentioned.