Analysis of trends and technologies of robotics by using text mining techniques
Metin madenciliği teknikleri kullanılarak robotik eğilimlerin ve teknolojilerin analizi
  1. Tez No: 453755
  2. Yazar: HASAN SELÇUK AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, robotik alanındaki dünya genelinde yapılan yayın aktivitelerinin gelişimi üzerinde durulmuştur. Akademik dokümanların text mining metotları ile değerlendirilmesi ile robotik teknolojilerin değişimi ve gelişimi incelenmiştir. Sonuç kısmında robotik sistemlerin güçlü yönleri, zayıf yönleri, mecvut durumu ve muhtemel gelecek gelişmeleri sunulmuştur. Bu sonuçlar araştırmacılar, öğrenciler, şirketler ve ilgili politika yapıcılar için çok faydalıdır. Günümüzde, gelişen teknolojinin etkisiyle çeşitli teknolojik alanlarda bilgiye ulaşmak çok önemli hale gelmiştir. Bu bilgiyi analiz etmek ve bu bilgiden kaliteli anlamı çıkarmak çok zordur. Bilgi, belge ve yayın sayısı sürekli olarak artmaktadır ve bu kadar fazla bilgi içinden gerçek anlamı çıkarmak için bazı özel tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, bu özel teknikler arasından metin madenciliği kullanılmıştır. Bu çalışmayı uygun bir şekilde gerçekleştirmek için bir veritabanı ve bir metin görselleştirme programına ihtiyaç duyulmuştur. Çeşitli kıyaslamaların ardından veritabanı olarak Web of Science ve görselleştirme programı olarak da VOSviewer seçilmiştir. Robotik alanı ile ilgili uygun araştırmaların ardından veritabanından çok sayıda döküman indirilmiştir. Ek olarak, indirilen bu dokümanların görselleştirme programında işletilmesi ile birçok görsel sonuç sunulmuştur. Görselleri analiz ettikten ve ilgili akademik dokümanları okuduktan sonra uygun sonuçlar elde edilmiştir. Robotik sistemlerin sağlık sektöründe oldukça yaygın olması ana sonuçtur. Sağlıkla ilgili robotik sistemler cerrahi operasyon, yürüme asistanlığı ve rehabilitasyon asistanlığı gibi çeşitli görevlerde kullanılır. Sualtı robotik sistemlerinin yeni gelişen bir alan olduğu başka bir sonuçtur. Günümüzde sualtı robotik sistemleri petrol arama, boru tamiratı ve eğitim aktiviteleri gibi birçok görevde kullanılmaktadır. Ek olarak, otonom robotik sistemler sürekli gelişmektedir. Otonom robotik sistemler çoğunlukla lojistik, taşımacılık ve otomotiv endüstrisinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, development of worldwide publication activities was emphasized according to field of robotics. The change and development of robotic technologies was reviewed by way of evaluating the academic documents with text mining method.Strengths, weaknesses, current status and possible future developments of robotic systems were presented in the results section. These results are very beneficial for researchers, students, companies and related policy makers. Nowadays, with the effect of developing technology, retrieving information becomes very important in various technologic fields. Analyzing this information and extracting qualified meaning from this information is very difficult. Number of information, document and publication are increasing continuously and some special techniques are needed to extract the real meaning from this much information. In this study, text mining was used between these special techniques. A database and text visualization software was needed to perform this study properly. Web of Science was selected as the database and VOSviewer was selected as the software after various comparisons. A lot of documents were retrieved from the database after proper searchs about field of robotics. In addition, a lot of visual results were presented by processing the data in the visualization software. Suitable results were obtained after analyzing visualizations and reading related academic documents. Main result is that robotic systems are highly diffused in healthcare industry. Healthcare related robotic systems are used in various duties such as surgical operations, walking assistance and rehabilitation assistance. Another result is that underwater robotic systems are newly developed area. Nowadays, they are used for many duties such as petroleum exploration, pipe repairing and educational activities. Additionally, autonomous robotic systems are developing continuously. They are used for logistics, transportation and automotive industry mostly.