Multiple sklerozlu kadınlarda seksüel disfonksiyon, yorgunluk ve depresyonun yaşam kalitesine etkisi
Multiple sclerosis women sexual dysfunction and depression effect of fatigue quality of life
  1. Tez No: 453826
  2. Yazar: SELİN AKINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI, PROF. DR. HATİCE MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı MS'li kadınlarda seksüel disfonksiyon, yorgunluk ve depresyonun yaşam kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Vaka-Kontrol olarak yapılan çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi MS polikliniğe başvuran 30 MS'li kadın ve Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi polikliniklerine basit yakınmalarla başvurup kronik hastalığı olmayan 60 kadın alınmıştır. Vaka grubuna; EDSS Skalası, sosyodemografik form, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Beck Depresyon ölçeği, MuSiQoL yaşam kalitesi ölçeği ve Short Form 36 yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubuna; sosyodemografik form, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Beck Depresyon ölçeği ve Short Form 36 yaşam kalitesi ölçeği doldurulmuştur. Bulgular: Her iki grupta da hastaların yaşları min=24, max=40 arasında değişmekte olup ortalama yaş 34 olarak bulunmuştur. Vaka grubunun %96,70'i, kontrol grubunun % 16,70'i seksüel disfonksiyonlu bulunmuştur. Araştırmamızda vaka grubunun %%90.00'ı, kontrol grubunun %6,70'i yorgun bulunmuştur. Araştırmamızda, BDÖ toplam puan vaka grubunda 16,00 ± 7,96, kontrol grubunda 2,10 ± 2,62 bulunmuştur. MusiQoL toplam puanlarına göre vaka grubunda toplam puan 55,47 ± 5,33 (min=43,52 max=66,57) bulunmuştur. SF-36 yaşam kalitesi ölçeğine göre; vaka grubunun yaşam kalitesi kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Sonuç: MS'li kadınlarda seksüel disfonksiyon ve depresyonun yaşam kalitesini etkilemediği, yorgunluğun yaşam kalitesini kısmen etkilediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The purposes of this study, it is assessment that the sexual dysfunction, fatigue and depression of women with MS effected on quality of life. METHOD: The study included 30 women with MS and 60 healthy persons applying with simple complaints without chronic disease. For women with MS; EDSS scale, socio-demographic form, Arizona Sexual Life scale, Beck Depression scale, Multiple Sclerosis International Quality of Life Scale (MuSiQoL) and Short Form 36 Life quality scale were filled. For the control group; socio demographic form, Arizona Sexual Life Scale (ASLS), Fatigue Violence Scale (FVS), Beck Depression Scale (BDS) and Short Form 36 Quality of Life Scale were filled. RESULTS: İn both groups, the ages of the patients were min=24, max=40 and in average 34. The case group 96,70% of and 16% 70 of the control group were found to have sexual dysfunction. The case group 90.00% of and 6.70% of the control group were found to be tired. In our study, the BDS total score of women with MS was 16,00 ± 7,96 and of the control group was 2,10 ± 2,62. According to the total score of MuSiQoL the score for women with MS was 55,47 ± 5,33 (min=43,52, max=66,57). The quality of life of the case group was found to be lower than the control group, according to the SF-36 quality of life. CONCLUSION: Women with MS, who has sexual dysfunction and depression did not affect it was found to partially affect the quality of life.